Abstrahując od treści i sedna problemu, może tym razem ty przestań bredzić i nie wklejaj nam tu stanowiska Sejmu, (które jest mocno przewidywalne) tylko stanowisko Trybunału.xyzz pisze:https://orka.sejm.gov.pl/stanowiskaTK.ns ... _33_13.pdf
Przestańcie tu bredzić domorośli pseudoprawnicy i konstytucjonaliści co jest zgodne a co nie z konstytucją.
Powyżej wyrok TK dot. art. 12 ustawy z 7 grudnia 2012 r. czyli dodatki 100 zł - ZGODNY Z KONSTYTUCJĄ..
To tyle na temat waszych wypocin i opinii
Orzeczenie w przedmiocie nabycia prawa do dodatku w sposób oczywisty nie narusza zasady ochrony praw nabytych, natomiast w przypadku nowego sposobu uregulowania bezprawnie odebranego świadczenia (co TK już potwierdził), może być inaczej.Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego, zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy zmieniającej, był nową formą pomocy adresowaną do opiekunów osób niepełnosprawnych, spełniających zmienione warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.(...)
Nie może być mowy o naruszeniu zasady ochrony praw nabytych, gdyż dodatek był nowym świadczeniem i nie istniał przed wejściem w życie ustawy zmieniającej.
ta rozprawa pokaże Nam czy słuszny jest podział na ŚP i SZO jeżeli nie to trzeba będzie poczekać co orzeknie TK, jeżeli nakaże naprawić prawo to MPiPS zrobi po swojemuAsia3 pisze:o co tu chodzi, tak w dwóch słowach, odpowie ktoś, bardzo proszę.
https://trybunal.gov.pl/rozprawy/wokanda ... nacyjnego/Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek o zbadanie zgodności:
- przepisu art. 17 ust. 1 b ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 grudnia 2012 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw z przepisami art. 2 i art. 32 ust. 1 w związku z art. 69 Konstytucja RP, w zakresie nieuzasadnionego pozbawienia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, podmiotów sprawujących opiekę nad osobami, których niepełnosprawność powstała po ukończeniu przez nie osiemnastego roku życia bądź w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej po ukończeniu 25 roku życia, czym naruszone zostały zasady demokratycznego państwa prawa, w szczególności zasada sprawiedliwości społecznej, oraz zasada równości wobec prawa i obowiązek zapewnienia osobom niepełnosprawnym pomocy w zabezpieczeniu egzystencji,
- przepisów art. 16a ust. 2, 3, 4 i 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 grudnia 2012 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw z przepisami art. 2 i art. 32 ust. 1 w związku z art. 69 Konstytucja RP.
Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek w składzie:
Marek Kotlinowski - przewodniczący
Marek Zubik - sprawozdawca
Mirosław Granat
Wojciech Hermeliński
Leon Kieres