wniosek na 2 dziecko, brak wyroku rozwodowego na 1

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 1 ]

Moderator: ewalu

Napisano: 18 paź 2016, 10:39

Witam,
proszę o odpowiedź na następujące pytanie: co zrobić w sytuacji, kiedy zamężna/żonaty składa wniosek na 2 dziecko, a w składzie rodziny podane jest pierwsze dziecko z pierwszego związku i wnioskodawca nie dołącza wyroku rozwodowego? Rejestr PESEL wskazuje tylko aktualny stan cywilny, więc nie mamy pewności, czy pierwszy związek był małżeństwem, czy konkubinatem.

Czy zatem za każdym razem musimy wezwać do złożenia wyjaśnień nt. charakteru poprzedniego związku i odpowiednio żądać wyroku rozwodowego, gdzie jest uregulowana kwestia opieki nad pierwszym dzieckiem albo, np. prosić o sporządzenie dodatkowego oświadczenia, gdzie strona deklaruje, że po rozpadzie konkubinatu dziecko zostało pod jej opieką?

Czy - odmiennie - powinniśmy jedynie opierać się na oświadczeniu strony wyrażonej w postaci zadeklarowanego we wniosku składu rodziny i niejako "z automatu" uznać zadeklarowane pierwsze dziecko za jej członka w myśl zasady, że jeśli nie dołączono wyroku, tzn., że pierwsze dziecko jest dzieckiem pozamałżeńskim.

Proszę o udzielenie wskazówek, jak to robicie. Rozporządzenie w par. 2 ust. 2 pkt 4 zdaje się potwierdzać, że dokumentów takich możemy żądać wyłącznie w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci. Chociaż zostają wątpliwości przez pkt 7 w tymże paragrafie: inne dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego.

Bardzo, bardzo proszę o odpowiedź, mam właśnie taki przypadek...
kamilaaa
Praktykant
Posty: 3
Od: 14 paź 2016, 20:06
Zajmuję się:


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 1 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny