Proszę o odpowiedź czy koordynator pieczy zastępczej może zakazać asystentowi rodziny kontaktów z dzieckiem umieszczonym w rodzinie zastępczej oraz zabronić rodzinie zastępczej udzielania informacji asystentowi rodziny w sprawie dziecka i jego relacji z rodzicami biologicznymi? Tak jest u nas.
Art. 77.
3. Do zadań koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej należy w szczególności:
1) udzielanie pomocy rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinne domy dziecka w realizacji zadań wynikających z pieczy zastępczej;
2) przygotowanie, we współpracy z asystentem rodziny i odpowiednio rodziną zastępczą lub prowadzącym rodzinny dom dziecka, planu pomocy dziecku;
PCPR zwrócił się do naszego GOPS'u z prośbą o przysłanie przygotowanego planu pomocy dziecku umieszczonemu w pieczy zastępczej (w moim przypadku czwórka dzieci.) Rodzina biologiczna mieszka w naszej Gminie, jestem jej pracownikiem socjalnym. Rodzina biologiczna nie ma asystenta rodziny, bo zrezygnował ze współpracy z nią po odebraniu dzieci.
W związku z powyższym mam pytanie, jak może wyglądać tego typu plan, czy są jakieś wzory, co by miał zawierać taki plan?
Plan pomocy dziecku sporządza wychowawca w placówce, do której trafiło dziecko, a nie pracownik socjalny.
Z planem musi zapoznać się asystent i koordynator (jesli takiego macie) i wówczas asystent opracowuje plan pracy z rodziną aby cele były zgodne z tymi w planie pomocy dziecu.
Skoro rodzina zrezygnowała z ar i plan pomocy dziecku nie zdązył do niego dotrzeć to w takim przypadku sugeruję napisać do PCPR że rodzina zrezydnowała z ar i w związku z tym ops nie ma planu pomocy dziecku i niech się kontaktują bezpośrednio z placówką.
Odsyłam do rozporządzenia Dz. U. 292, ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej
Koniecznie tez zaznacz, że rodzina zrezygnowała z ar, zeby pcpr nie prosił potem o plan pracy z rodziną.
Teraz to by się rodzinei ar przydał jeśli chcą dzieci odzyskać, ale pewnie teraz obwiniają go o całe zło swiata.