Napisano: 08 lut 2017, 10:25
Komentarz do art. 90o (dr Adam Balicki, dr hab. Magdalena Pyter, Jan Kokot 2016)
1. Istnieje realna możliwość, że w okresie pobierania przez ucznia świadczenia o charakterze socjalnym może nastąpić sytuacja ustania przyczyny, która uzasadniała przyznanie pomocy materialnej. Ustawa nakłada na rodziców ucznia, a w przypadku gdy uczeń jest pełnoletni na niego samego, obowiązek niezwłocznego powiadomienia organu, tj. wójta (burmistrza, prezydenta miasta), który przyznał stypendium, o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego. W przypadku kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych lub ośrodka dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim oraz dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami obowiązek powiadomienia odnośnego organu spoczywa na dyrektorze szkoły, gdy poweźmie on informację o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
2. Przepis ust. 4 wyraźnie wskazuje, że w przypadku ustania przyczyn, uzasadniających przyznanie uczniowie, pomocy materialnej, wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma obowiązek wstrzymać lub cofnąć świadczenie. Zarówno wstrzymanie, jak i cofnięcie świadczenia następuje w drodze decyzji administracyjnej. W przypadku cofnięcia pomocy organ ustala wysokość należności, która podlega zwrotowi, oraz termin do dokonania zwrotu należności. Może także wydać postanowienie o odstąpieniu od żądania takiego zwrotu.
3. W przypadku gdy osoba zobowiązana do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia stypendialnego nie wykona dobrowolnie ciążącego na niej obowiązku, należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wysokość należności podlegającej zwrotowi oraz termin zwrotu tej należności ustala się w drodze decyzji administracyjnej.