wszystko zależy od stanu faktycznego.
Przyczyny wznowienia postępowania reguluje art. 145 kpa.
W praktyce najczęsciej stosowaną przyczyną wznowienia jest wyjście na jaw istotnych dla sprawy nowych okoliczności faktycznych lub nowych dowody istniejących w dniu wydania decyzji, nie znanych organowi, który wydał decyzję.
Jeśli zatem dzis ustalisz, że strona np. jakiś czas temu nie poinformowała Cię o uzyskaniu dochodu to musisz ustalić czy w dniu wydania decyzji była w istocie uprawniona czy nie. Jesli już w dniu wydania decyzji nie spełniała pzresłanek tylko Ty o tym nie wiedziałaś to wznawiasz postępowanie (postanowieniem) na podstawie art. 145 § 1 pkt. 5 kpa, a następnie wydajesz nową decyzję w której uchylasz decyzję wcześniejszą i wydajesz nową decyzję rozstrzygającą o istocie sprawy (Art. 151. § 1 pkt 2 kpa).
Jeśli natomiast okoliczności powodujace utratę uprawnień nastąpiły później, to znaczy już po wydaniu decyzji, to wszczynasz postępowanie (zawiadamiasz o tym stronę),a następnie wydajesz decyzję uchylającą (art. 32 ust.1 ustawy o świadczeniach rodzinnych).
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
Czy należy wszczynać postępowanie administracyjne w sprawie uchylenia decyzji za zakończony okres i uchylać decyzję od miesiąca w części albo w całości czy raczej należy wszcząć postępowanie tylko w sprawie stwierdzenia nienależnie pobranych świadczeń?