art. 190 ust. 4: Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach, stanowi podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania.
"Czy świat bardzo się zmieni, gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy, wkurwieni?" — Jonasz Kofta „Kochająca osoba żyje w kochającym świecie. Wroga osoba żyje we wrogim świecie. Każdy, kogo spotykasz jest Twoim lustrem” - Ken Keyes
asiak pisze:Iks o jakich zmianach myślisz ? jest jakiś projekt ???
Będzie Ze strony MPiPSu cytat:
" Ponadto, Trybunał Konstytucyjny wskazał, że wykonanie ww. wyroku wymaga podjęcia niezbędnych oraz niezwłocznych działań ustawodawczych prowadzących do przywrócenia równego traktowania opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.Ustawodawca ma w tej kwestii pewien margines swobody. Powinien wszakże uwzględnić zarówno możliwości finansowania świadczeń z budżetu państwa, jak również uszanować poprawnie nabyte prawa osób, które korzystają obecnie ze świadczeń w zaufaniu do państwa.
Powyższy wyrok oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw i publikację przez Trybunał Konstytucyjny pełnego, pisemnego uzasadnienia, co stanowić będzie podstawę do podjęcia działań ustawodawczych zmierzających do realizacji ww. wyroku."
Tak zadecydował prawnik?
Przeciez przy wyrokach zakresowych działanie ustawodawcy jest pożądane, ale ze względu na jednoznaczność i okresloność przepisów, żeby nie było takich rozbieżności jak teraz mamy, że tresć literalna przepisu nie pokrywa sie z jego treścią normatywną , jaką przepis ten otrzymał po wyroku trybunału.