Napisano: 08 lip 2021, 10:57
Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2, art. 54 ust. 1, 2, 3,4, 7, pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity.Dz. U. z 2020 r., poz. 1398 z późniejszymi zmianami), art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 1876 z późniejszymi zmianami), art.15o ust.1 ustawy z dnia 02 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. z 2020 r., poz. 374 z późniejszymi zmianami), oraz art. 104 § 1 i § 2, art. 108, art. 127 a k.p.a. ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r., poz. 735) po rozpatrzeniu wniosku….. z dnia …….
POSTANAWIAM
ustalić Panu …….. (Nr PESEL …….. ) prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych od dnia …….. roku na okres 90 dni, tj. do dnia …….. roku. Decyzji nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.
UZASADNIENIE
W dniu …… roku Pan …... zgłosił potrzebę pracownikowi socjalnemu tutejszego Ośrodka udzielenia pomocy w formie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, do korzystania z tych świadczeń mają prawo inne, niż ubezpieczeni, osoby posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które spełniają kryterium dochodowe, wskazane w art. 8 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. z późniejszymi zmianami, co do których nie stwierdzono okoliczności, wskazanej w art. 12 tej ustawy, na zasadach i w zakresie określonych dla ubezpieczonych. Z przeprowadzonej aktualizacji wywiadu środowiskowego w dniu …… roku przez pracownika socjalnego wynika, iż Pan …… jest osobą niepracującą, niezarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy w …… Z ustaleń poczynionych przez pracownika socjalnego wynika, iż Pan …….. z dniem …… roku został wyrejestrowany z ewidencji osób bezrobotnych w PUP w ……. Poza tym nie posiada uprawnień emerytalno-rentowych. W związku z tym Pan ……. nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku spełnione zostało kryterium dochodowe określone w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej oraz nie stwierdzono okoliczności o których mowa w art. 12 cyt. ustawy. Z uwagi na ochronę zdrowia Pana ……. decyzji niniejszej nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności. W tym stanie rzeczy należy orzec jak na wstępie.
POUCZENIE
1. Od decyzji niniejszej przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w …… za pośrednictwem ……. w …… w terminie 14 dni od daty doręczenia, jednakże zgodnie z treścią art. 127 a § 1 oraz § 2 ustawy Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735) w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna. W przypadku złożenia przez stronę oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do odwołania od decyzji (określonego w §2 ) nie przysługuje prawo do odwołania się ani skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 2. Zgodnie z art. 54 ust. 8 strona jest zobowiązana niezwłocznie poinformować tut. Ośrodek, o każdej zmianie w sytuacji dochodowej lub majątkowej wpływającej na podstawę do wydania niniejszej decyzji.
Czynność urzędowa nie podlega opłacie skarbowej. Podstawa prawna art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz.U. z 2020 roku, poz. 1546, z późniejszymi zmianami).