Zadania PFRON pełnomocnictwa

ODPOWIEDZ
Malena

Zadania PFRON pełnomocnictwa

Post autor: Malena »

Czy przy wypłacaniu dof. na przedmioty ortopedyczne czy inne zadania przyjmujecie upoważnienie do podpisu wniosku i przekazaniu pieniędzy na konto napisane odręcznie, jeżeli wnioskodawca nie jest w sanie się podpisać?
pcprkolb

Re: Zadania PFRON pełnomocnictwa

Post autor: pcprkolb »

my nie
pcpr-A

Re: Zadania PFRON pełnomocnictwa

Post autor: pcpr-A »

Przy wnioskach na środki i przedmioty, jeśli wnioskodawca nie może podpisać się, to wystarczy u nas wpisać "Podpis niemożliwy" Imię i nazwisko osoby, która składa wniosek i stopień pokrewieństwa. Kiedyś wymagaliśmy, żeby taką "niemożność" potwierdził np sołtys, albo ktoś z gminy, czasami jakiś zapis na karcie ze szpitala, że ktoś ma takie ograniczenia, ale odpuściliśmy sobie to. Istnieje coś takiego, jak "akt dobrej woli" (może coś przekręciłam w tej nazwie, ale wiesz, o co chodzi?). Inna sprawa jest z zadaniami, w których trzeba podpisać umowę. Wtedy trzeba już dopilnować formalności. Jeśli osoba nie może pisać, ale może czytać może złożyć wówczas oświadczenie woli poprzez odciśnięcie kciuka, inna osoba wpisuje jej imię i nazwisko i umieszcza swój podpis lub oświadczenie to podpisuje inna osoba, a jej podpis będzie poświadczony przez notariusza lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa z zaznaczeniem, że został złożony na życzenie nie mogącego pisać, ale mogącego czytać.
Malena

Re: Zadania PFRON pełnomocnictwa

Post autor: Malena »

Nie do końca jasno się wyraziłam, chodzi mi o sytuację, kiedy osoba jest leżąca i w chwili obecnej nie jest w stanie załatwić swoich spraw w urzędzie, ani podpisać wniosku, ale jeszcze rok temu udzieliła pełnomocnictwa odręcznie kiedy była świadoma i mogła się podpisać. Obecnie jej stan zdrowia uległ pogorszeniu i już się nie podpisuje. Czy takie pełnomocnictwo jest ważne? Co w sytuacji kiedy są osoby starsze, leżące stosujecie wcześniej udzielone pełnomocnictwa odręczne czy może np. art. 33 par. 4 KPA (wniosek podpisuje osoba z najbliższej rodziny)?
pcpr-A

Re: Zadania PFRON pełnomocnictwa

Post autor: pcpr-A »

PFRON kiedyś wyraził się, że "kierując się zasadą, iż wszelkie wątpliwości w trakcie realizacji programu (chodziło akurat o AS, ale zdanie fajne, można się tym zasłaniać ;) ) należy rozstrzygać na korzyść osoby niepełnosprawnej". Tak, więc my zawsze robimy tak, żeby ułatwić osobom niepełnosprawnym życie, a nie je utrudniać. Dlatego też, u nas przyjmujemy zasadę, że osoba składająca wniosek "w dobrej wierze reprezentuje interesy wnioskodawcy". Mamy to też uwzględnione w zasadach dofinansowań.
kasiap

Re: Zadania PFRON pełnomocnictwa

Post autor: kasiap »

Wg mnie niedopuszczalne jest przyjęcie wniosku podpisanego przez osobę nieuprawnioną. My stosujemy zapisy art. 79 KC (Dz. U. z 2014 roku poz. 121)- osoba nie mogąca pisać lecz umiejąca czytać może złożyć oświadczenie woli (czyli wniosek) w formie pisemnej przez złożenie na dokumencie tuszowego odcisku palca. Obok tego odcisku palca inna osoba powinna wpisać imię i nazwisko składającego oświadczenie woli i umieścić swój podpis.Innym sposobem jest złożenie podpisu zamiast składającego oświadczenie woli przez inną osobą i poświadczenie jej podpisu przez notariusza lub właściwy organ administracji lub przedłożenie dokumentu uprawniającego do wystąpienia w imieniu wnioskodawcy o dofinansowanie.
ODPOWIEDZ