żądanie zwrotu wydatków na posiłki - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 24 lis 2020, 13:29

Witam, Pani x miała przyznane posiłki na dziecko, mieściła się w dochodzie do 150% kryterium (bezpłatnie)
Zmarł mąż, zmienił się skład rodziny. Obecnie na jaw wyszło, że otrzymała rentę rodzinną i już za miesiąc październik dochód przekroczył kryterium do bezpłatnych posiłków. Za te posiłki już zapłaciliśmy. Czy żądać zwrotu wydatku poniesionego na dożywianie w miesiącu październik? Co z tym teraz zrobić? Uchyliliśmy decyzję od 01 października, uznać wydatek za nienależny? Pomocy!
Bozena123
Stażysta
Posty: 68
Od: 15 lut 2018, 12:57
Zajmuję się: pomoc społeczna


Napisano: 25 lis 2020, 12:38

Nikt nie miał takiej sytuacji???
Bozena123
Stażysta
Posty: 68
Od: 15 lut 2018, 12:57
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 25 lis 2020, 17:08

W wyniku wszczętego postępowania ustaliliście, że w sprawie zaszła co najmniej jedna przesłanka wyczerpująca znamiona nienależnie pobranego świadczenia i wzruszyliście decyzję administracyjną. Fajnie. Tylko że ta decyzja (co do zasady każda decyzja) powinna zostać uchylona z datą po zakończeniu postępowania – na przyszłość! Niestety Wy uchyliliście ją wstecz, czego się nie robi i na tym przykładzie doskonale widać dlaczego. Otóż z dniem 01.10.br. uwaliliście decyzję na posiłki, za które już zapłaciliście. To jaką teraz macie podstawę odpłatności za to świadczenie i jakiego zwrotu chcecie żądać od świadczeniobiorców, skoro decyzji za ten okres już nie ma, bo sami ją wycofaliście z obrotu prawnego? :?
Tak w skrócie: jeżeli postępowanie kończycie na przykład 10 listopada, to od 10 listopada uchylacie decyzję, oczywiście wstrzymując bieżące świadczenie. Następnie wszczynacie postępowanie w sprawie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń i koniecznie badacie w nim, czy występują przesłanki z art. 104 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej (trudna sytuacji, szczególnie uzasadniony przypadek, jakaś niezaradność), pozwalające na odstąpienia od żądania zwrotu, umorzenia lub odroczenia/rozłożenia na raty. Przy czym wniosek o powyższe ulgi może złożyć pracownik socjalny albo przynajmniej pouczyć rodzinę o takiej możliwości. W tej sprawie akurat występuje taka szczególna okoliczność – zgon członka rodziny. Następnie należy wydać odpowiednią w danej sprawie decyzję, o uznaniu świadczenia za nienależnie pobrane w okresie od dnia 01.10.2020 r. (do czasu pobierania/korzystania ze świadczenia) i zobowiązaniu strony postępowania do zwrotu w określonym terminie, albo decyzja np.:
1) o odstąpieniu od żądania zwrotu kwoty świadczenia nienależnie pobranego,
2) umorzeniu w całości lub w części kwoty świadczenia nienależnie pobranego,
3) o odroczeniu terminu płatności kwoty świadczenia nienależnie pobranego
4) o rozłożeniu na raty kwoty świadczenia nienależnie pobranego.
Jak już nie chcecie babrać się dalej z tym bałaganem, to po prostu odstąpcie od żądania zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, co w tej sytuacji będzie chyba najlepsze dla Was i dla tej rodziny.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1826
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej

Napisano: 08 gru 2020, 15:45

A co z definicją nienależnie pobranych świadczeń ? Która mi że świadczenie nienależnie pobrane to świadczenie pieniężne.... Posiłki w szkole dla dzieci są świadczeniem niepieniężnym.
NOVA
Praktykant
Posty: 41
Od: 25 lut 2016, 8:02
Zajmuję się: PS


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x