zasiłek stały, po wygaśnięciu orzeczenia i zwrot nadpłaconego zasiłku stałego. - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 29 lip 2020, 23:46

Witam wszystkich i poproszę o podpowiedź w dwóch sprawach


1. Klient do VII 2020 roku miał orzeczenie o niepełnosprawności z uwagi na schorzenia neurologiczne i otrzymywał zasiłe stały. Na dzień dzisiejszy nie złożył wniosku w sprawie wydania kolejnego orzeczenia, ponieważ termin badania u neurologa ma wyznaczony dopiero na XI br. Czy magę dalej wypłacać zasiłek stały? Jeśli tak, to jak to zrobić w programie - wprowadzić nowy wniosek jako pracownik socjalny i wydać decyzję bez wywiadu, czy zrobić decyzje zmieniającą poprzednio wydanej decyzji przyznającej do lipca br. tylko zmienić ją w części dotyczącej okresu na jaki została wydana?

2. Druga sprawa: Klient - osoba w rodzinie pobierał zasiłek stały. W międzyczasie otrzymał świadczenie emerytalne, w wys. ok 300zł. Dochody W/w i żony, nadal kwalifikowały w/w do wypłaty zasiłku stałego. W lutym 2020 roku dochód żony się zwiększył, o czym klient nie poinformował tutejszego Ośrodka. Przy aktualizacji wywiadu i przeliczeniu dochodu rodziny okazało się, że zasiłek stały nie przysługuje i na dodatek został nadpłacony. Zakończyłam decyzją realizację świadczenia i wystosowałam pismo do ZUS z prośba o potrącenie nadpłaconego zasiłku sałego ze świadczenia emerytalnego. Ostatnio ZUS nadesłał odpowiedź, że nie mogą dokonać potrącenia nadpłaconego zasiłku, ponieważ kwota wypłacanego świadczenia jest niższa niż kwota 878,81zl (kwota wolna od potrąceń). Co zrobic w tej sytuacji. Czy wydać decyzję o zwrocie kwoty nienależnie pobranej, jeśli tak to jak to zrobić w progranie, jeśli decyzja przyznająca zasiłek stały została uchylona.
Czy ktoś zechce odnieśc się do w/w wątków? Proszę i z góry dziękuję.
zośka_ops
Stażysta
Posty: 58
Od: 03 lut 2020, 21:55
Zajmuję się: Pracownik socjalny


Napisano: 30 lip 2020, 21:02

Nikt nie chce pomóc?
zośka_ops
Stażysta
Posty: 58
Od: 03 lut 2020, 21:55
Zajmuję się: Pracownik socjalny

Napisano: 31 lip 2020, 8:49

Do pkt 1. dalej powinno się wypłacać zasiłek stały, ponieważ art. 15h. 1. 2)"ustawy COVID" mówi, iż stare orzeczenie zachowuje ważność "nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności" - tu nie ma konieczności złożenia wniosku o wydanie nowego orzeczenia. Mamy to robić z urzędu. Przedłużam w Pomoście starą decyzję bezterminowo.
Jeżeli decyzja przyznająca świadczenie z pomocy społecznej, o której mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, została wydana w związku z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem i okres, na który została przyznana pomoc, jest uzależniony terminem ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, okres wskazany w decyzji ulega przedłużeniu na okres, na jaki zachowuje ważność orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ust. 1 i 2, na podstawie decyzji wydanej z urzędu.
Do pkt 2. Według mnie są to świadczenia nienależnie pobrane (klient nie poinformował o zmianie sytuacji). Jeżeli chodzi o Pomost to klikając na decyzję uchylającą zasiłek stały dodajesz + nową decyzję i wybierasz z listy rozwijalnej "uznanie świadczenia za nienależnie pobrane" i pojawi się decyzja dotycząca tego zasiłku stałego.
Po ewentualnej spłacie przez klienta powinno się poinformować ZUS, iż należność została spłacona.
To takie moje przemyślenia ;)
Nena75
Stażysta
Posty: 86
Od: 14 mar 2017, 8:19
Zajmuję się: PS

Napisano: 31 lip 2020, 22:44

Nena75 dziękuję Ci bardzo, że podzieliłaś się ze mną swoimi przemyśleniami. Mam jeszcze jedno pytanie odności przedłużenia zasiłku stałego. Jeżli orzeczenie z dniem 31.07.2020 roku straciło ważność, a tym samym decyzja przyznająca zasiłek stały z dniem 31.07.2020 roku straciła ważność to jak teraz przedłużyć decyzję, której właściwie już nie ma. Czy wprowadzić nowy wniosek z urzędu i zawnioskować o wypłatę zasiłku stałego, a jako wnioskodawcę wprowadzić pracownika socjalnego i następnie wydać nową decyzję przyznającą zasiłek stały od 01.08.2020 roku do czasu wydania orzeczenia?
zośka_ops
Stażysta
Posty: 58
Od: 03 lut 2020, 21:55
Zajmuję się: Pracownik socjalny


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x