zasiłek stały przy orzeczeniu ZUS - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 29 sty 2021, 12:01

Witam,
Czy osoba posiadająca orzeczenie Lekarza Orzecznika ZUS z wpisem "Jest Pan niezdolny do samodzielnej egzystencji do...." jest uprawniona do dalszego korzystania z zasiłku stałego, w przypadku, gdy wcześniej minął termin orzeczenia Pow. Zesp. ds. Orzekania o Niepełnosprawności zaliczającego do umiarkowanego stopnia?
Nie wiem, czy muszę się domagać od klienta złożenia ponownego wniosku o orzeczenie, czy to z ZUS wystarczy. Proszę o podpowiedzi.
mallabasia
Praktykant
Posty: 31
Od: 19 lut 2019, 14:28
Zajmuję się: pracownik socjalny


Napisano: 01 lut 2021, 18:44

Naprawdę nikt nie wie?
mallabasia
Praktykant
Posty: 31
Od: 19 lut 2019, 14:28
Zajmuję się: pracownik socjalny

Napisano: 01 lut 2021, 20:41

Wiedzą, wiedzą, tylko nie zawsze mają czas odpowiadać ;) Otóż orzeczenie Lekarza Orzecznika ZUS z wpisem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, jest równoznaczne z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (ale nie na odwrót!).
Na potwierdzenie wrzucam fragment Postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 2005 r., sygn.: II UK 77/05, dotyczące przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych: „Równocześnie w art. 5 tej ustawy ustawodawca przesądził o tym, że orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o "całkowitej niezdolności do pracy" i o "niezdolności do samodzielnej egzystencji" traktowane jest na równi z "orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności", orzeczenie o "całkowitej niezdolności do pracy" traktowane jest na równi z "orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności", zaś orzeczenie o "częściowej niezdolności do pracy" oraz o "celowości przekwalifikowania" traktowane jest na równi z "orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności"(...).
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Prośby o porady na PRIV pozostawiam bez rozpoznania. Masz zagwozdkę? PISZ NA FORUM!!!
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1255
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie likwidacją szkód społecznych, usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi ;)
Lokalizacja: Wielkopolska

Napisano: 02 lut 2021, 12:32

Dzięki.
Czyli (ja tak rozumiem) wystarczy sam wpis "niezdolny do samodzielnej egzystencji", bez wpisu "całkowicie niezdolny do pracy" aby podopieczny mógł korzystać z zasiłku stałego.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
mallabasia
Praktykant
Posty: 31
Od: 19 lut 2019, 14:28
Zajmuję się: pracownik socjalny


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x