Zasiłek stały przy rencie - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 03 cze 2015, 11:16

Witam, czy jest możliwe, że w sytuacji, gdy osoba pobiera rentę ZUSowską w kwocie 429 zł miesięcznie, aby przyznać jej również zasiłek stały? Wydawało mi się, że jeżeli występuje zbieg uprawnień do renty i zasiłku stałego, to wtedy zasiłek nie przysługuje (mimo, że kryterium dochodowe jest spełnione).
Marta79

Napisano: 03 cze 2015, 12:38

Ustawa o pomocy społecznej wprost nie precyzuje czy jest możliwość przyznania zas. stałego w takim przypadku.
Prof. Sierpowska zarówno w najnowszym komentarzu do ustawy, jak i na szkoleniach w 2015r. reprezentuje pogląd, że zas. stałego nie można łączyć z emeryturą ani rentą.
Na tym forum wielokrotnie ścierali się zwolennicy i przeciwnicy takiego podejścia.
Jeżeli chcesz mieć pewność to proponuję mailowo zapytać o interpretację Ministerstwo ( i oczywiście podzielić się tym na forum :D )
Pozdrawiam
Percia

Napisano: 03 cze 2015, 14:14

Należy się zasiłek stały.
Zab

Napisano: 03 cze 2015, 14:57

Zgodnie z art. 99 za osobę która ma przyzna rentę lub emeryturę a której OPS wypłacił okresowy lub stały - zus zwraca pieniądze potracajac je z biezacej emerytury.

Logiczne jest zatem, ze jezeli osobie w takiej sytuacji przyznamy zasiłek okresowy lub stały, zus ma go zwracam potracajac z emerytury lub renty.

Tu nie trzeba sierpowskiej, wystarczy myslenie i znajomośc prawa.


PS: Udanego długiego weekendu
BadAss

Napisano: 03 cze 2015, 15:28

Nasza ustawa w art. 37 ust. 4 precyzuje jakie świadczenia wykluczają jednoczesne pobieranie zasiłku stałego. Jest to katalog zamknięty i nie ma w nim renty inwalidzkiej. W związku z powyższym jeżeli dochód klienta jest niższy niż kryterium i spełnia on inne warunki do otrzymania zasiłku stałego (orzeczenie) może otrzymać zasiłek stały. Wbrew temu, co pisze BadAss Zus nie będzie w tym wypadku niczego potrącał na konto OPS (ewentualnie tylko za okres gdy renta była już przyznana a klient miał jeszcze zasiłek stały w pełnej wysokości). Takie przypadki będą zresztą coraz częstsze z uwagi na zmiany w ustawie o emeryturach i rentach, po której zdarzają się klienci z emeryturą w wys. np. 160 zł.
aza


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x