Napisano: 13 cze 2019, 13:28
Zgodnie z art. 110 ust. 7 - Wójt (burmistrz, prezydent miasta) udziela kierownikowi ośrodka pomocy społecznej upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych(…). Co do zasady wójt musi to zrobić i nie zajmuje się podpisywaniem decyzji, ale…
NSA stwierdził, że: „Upoważnienie kierownika ośrodka pomocy społecznej do wydawania decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej, nie powoduje wyłączenia kompetencji wójta (burmistrza, prezydenta miasta ) do rozstrzygania wymienionych spraw, stosownie do ogólnej zasady wyrażonej w powołanym art. 39 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. W dalszym ciągu piastun funkcji określonego organu zachowuje swoje kompetencje a kierownik ośrodka pomocy społecznej podejmuje decyzje wyłącznie z jego upoważnienia i w zakresie jego kompetencji. To, że upoważnienie ma charakter obligatoryjny nie może skutkować utratą kompetencji przez właściwy organ. Kierownik ośrodka pomocy społecznej na podstawie takiego upoważnienia nie staje się organem załatwiającym określony rodzaj spraw.” (Tak: Wyrok NSA z dnia 27.10.2015 r., sygn.: I OSK 1420/15).
Więc chyba jednak może podpisać?
Natomiast art. 110 ust. 8 stanowi, że ww. upoważnienie może być także udzielone innej osobie na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej. „(…)Decyzje z upoważnienia wójta, oprócz kierownika ośrodka pomocy społecznej, mogą wydawać również inne osoby. Ustawodawca nie określa o kogo chodzi i w praktyce są to zwykle pracownicy ośrodka pomocy społecznej. Warunkiem udzielenia upoważnienia wskazanym w art. 110 w ust. 8 u.p.s. jest jednak wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej”. (Tak: Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn.: IV SA/Wr 491/10).
Z tego wynika, że może to być dowolny pracownik, a więc zdecyduj lub niech Wójt zdecyduje, czy sam będzie podpisywał, czy powierzy podpisywanie decyzji na swoje konto i odpowiedzialność np. osobie zajmującej się „500+” i nie mającej wiedzy o ustawie o pomocy społecznej.
Co do oświadczeń majątkowych - składają je też m. in. osoby wydające decyzje w imieniu wójta, ale nie w terminie 30 dni, a co roku do dnia 30 kwietnia, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur