Zatajenie informacji o AIDS i HIV a ochrona pracowników - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 19 lis 2021, 23:48

Witajcie.
Proszę o poradę. Dziś od koleżanki pracującej w przychodni zdrowia otrzymałyśmy informację, że nasza podopieczna ma AIDS. Jej 2,5 letni synek prawdopodobnie jest nosicielem wirusa HIV, Aktualnie kobieta jest w 2 tyg ciąży, nie dba o siebie i dziecko. Koleżanka przekazała nam tę wiadomość w trosce o nasze zdrowie bo wie, że jest tam wzmożony monitoring PS i asystenta rodziny, jednocześnie złamała tajemnice lekarską, zatem my na razie nie możemy ujawnić, że posiadamy taką wiedzę. Jednocześnie nie chcemy narażać innych na zarażenie. Chłopczyk, który prawdopodobnie jest zarażony chodzi do przedszkola. Mamy wiedzę, że w żłobku był kąpany przez personel. Matka jest osobą nieodpowiedzialną, nie leczy się, jej aktualny stan zdrowia jest bardzo zły, nie udostępnia nam żadnych dokumentów, karty ciąży, wypisów ze szpitala, kłamie w oczy, nie współpracuje. Wniosek do sądu pod względem zaniedbania dziecka już poszedł. Co możemy zrobić, aby potwierdzić wiadomość o chorobie, jednocześnie ostrzec innych? Na stronie Ministerstwa Zdrowia widnieje zapis:
-Jeśli jesteś zakażony, nie masz obowiązku mówić o swojej chorobie pracodawcy, współpracownikom, znajomym itd. Jedyną osobą, która powinna o tym wiedzieć, jest twój partner seksualny.
- Bezpośrednie narażenie innej osoby na zakażenie HIV (np. zatajenie informacji o zakażeniu przed partnerem seksualnym) jest zabronione przez polski Kodeks karny i podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.
Uważamy jednak, że personel przedszkola, który posiada bezpośrednio kontakt z chłopcem powinien posiadać taką wiedzę, aby moc zachować środki ostrożności. Co możemy zrobić ???? Na jakie przepisy można się powołać. Jak to rozpocząć. Pomóżcie :cry:
martys0704
Praktykant
Posty: 1
Od: 19 lis 2021, 23:12
Zajmuję się: PS


Napisano: 22 lis 2021, 12:12

HIV przy Covidzie to teraz pikuś tak po prawdzie, zresztą sama też sobie odpowiedzialaś na pytanie cytując MZ. Co do przedszkola, to kto ma wiedzieć, to już pewnie wie, a dziecko w tym przedszkolu zarazi mówiąc kolokwialnie jedynie tą osobę, która chciałaby je wykorzystać seksualnie, więc interpretacja Ministerstwa jest jak najbardziej zasadna.
baska70
Praktykant
Posty: 9
Od: 12 lip 2019, 14:35
Zajmuję się: Praca socjalna


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x