Zgon osoby bezdomnej na terenie innej gminy - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 03 wrz 2018, 11:51

Zgon osoby bezdomnej na terenie innej gminy.
Gmina ma obowiązek pochować osobę bezdomną na swoim terenie.
Ale czy ma prawo żądać zwrotu kosztów pogrzebu od gminy gdzie była ta osoba zameldowana na pobyt stały ? (wymeldowana od dłuższego czasu) ?

art. 101 ust.7 dotyczy zwrotu świadczeń dla osoby żyjącej.
Joola
Stażysta
Posty: 119
Od: 17 lip 2017, 10:11
Zajmuję się: praca

Napisano: 04 wrz 2018, 11:00

Płaci gmina na której ternie zmarł.Nie dochodzi zwrotu.
pracownik ops
athena83
Stażysta
Posty: 153
Od: 24 sie 2007, 16:37
Zajmuję się:
Lokalizacja: Grójec, Polska

Napisano: 05 wrz 2018, 7:59

Proszę podaj mi jakiś artykuł lub z czego to wynika ? Na podstawie czego. Muszę mieć podstawę i argumenty dla tej sprawy
Joola
Stażysta
Posty: 119
Od: 17 lip 2017, 10:11
Zajmuję się: praca

Napisano: 05 wrz 2018, 9:05

Problematykę chowania zwłok reguluje w sposób szczegółowy ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U.2017.912), która w art. 10 ust. 1 określa prawo pochowania zwłok ludzkich jako przysługujące najbliższej rodzinie osoby zmarłej: pozostałemu małżonkowi, krewnym zstępnym, wstępnym, krewnym bocznym do 4 stopnia pokrewieństwa oraz powinowatym w linii prostej do 1 stopnia. Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy - w odniesieniu do zwłok niepochowanych i nieprzekazanych w celach naukowych szkołom wyższym obowiązek pochowania obciąża gminę (ośrodek pomocy społecznej) w miejscu zgonu. Co do zwrotu kosztów pochówku - art. 10 ust. 4 ustawy mówi o tym, że: obowiązek pochowania zwłok, określony w ust.3, nie wyklucza żądania zwrotu kosztów na podstawie innych ustaw. Jednak zgodnie z wyrokiem NSA I OW 88/13 z dnia 30.08.2013 r.: "żądanie zwrotu kosztów pogrzebu dochodzone przez ten Ośrodek od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w L. nie mieści się w katalogu spraw załatwianych w drodze administracyjnej, bowiem ma charakter roszczenia cywilnoprawnego, którego podstawę stanowią przepisy art. 752 i 753 Kodeksu cywilnego".
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1637
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej

Napisano: 05 wrz 2018, 10:10

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź , pozdrawiam
Joola
Stażysta
Posty: 119
Od: 17 lip 2017, 10:11
Zajmuję się: praca


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x