Zmiany w ustawie o dopłatach za pobyt w DPS

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Napisano: 20 paź 2021, 20:48

czy u Was są już podejmowane jakieś działania w związku z planowaną nowelizacją ustawy -https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent ... 610-125-21 - trafiła już do sejmu i pewnie lada dzień wejdzie w życie.

Wygląda na to, że zwiększa się zakres osób uprawnionych do uzyskania zwolnienia z dopłaty. Dzieciom porzuconym w dzieciństwie łatwiej będzie takie zwolnienie uzyskać bo już nie będzie bezwzględnie wymagane odebranie praw rodzicielskich. No i jeśli rodzić nie płacił alimentów przez lata i nie interesował się rodziną to też będzie można zwolnić.
Macie już jakieś wytyczne w tych kwestiach ?
Figa
Praktykant
Posty: 7
Od: 17 lis 2020, 22:26
Zajmuję się: PS


Napisano: 21 paź 2021, 8:31

Bardzo dobrze, że ustawa się zmienia w tym zakresie. W wielu przypadkach, mimo dramatycznych sytuacji, rodzice nie występowali o pozbawienie władzy rodzicielskiej, alimenty czy z zawiadomieniem o przestępstwie przemocy. I teraz pokrzywdzeni w dzieciństwie muszą przeżywać traumę na nowo "walcząc" (tak niestety) z OPS o zwolnienie ich z opłaty....

Dziwnym byłoby podejmowanie jakiś działań na podstawie projektu ustawy....
kokoshaglava
Stażysta
Posty: 138
Od: 25 maja 2011, 23:20
Zajmuję się: PS
Lokalizacja: Polska

Napisano: 21 paź 2021, 10:11

Wytyczne, to może będą - tak lekko licząc - parę tygodni/miesięcy po wejściu w życie tych zmian ;) , choć nie uważam żeby były konieczne w tym przypadku. Dopiero do Sejmu wniesiono projekt, a to jest sam początek ścieżki legislacyjnej i jeszcze długa droga przez nim. Teraz jest on analizowany przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu, a potem po konsultacjach, pracach w komisjach, poprawkach, uzgodnieniach, trzech czytaniach w Sejmie i obradach Senatu, może mieć on zupełnie inną treść od tej zawartej w projekcie. Mam tylko nadzieję, że na korzyść osób zobowiązanych, bo jest taka anegdotka, że wielbłąd to jest koń, tylko że po uzgodnieniach międzyresortowych ;)

W projekcie postuluje się po prostu dodanie do zwolnień fakultatywnych – ogólnie mówiąc – przesłanki naruszenia przez pensjonariusza zasad współżycia społecznego wobec zobowiązanego do opłat. Natomiast katalog wyłączeń obligatoryjnych zakłada się rozszerzyć o wszelkie przestępstwa (a nie tylko te z użyciem przemocy) popełnione przez mieszkańca DPS na szkodę zobowiązanego oraz jego zstępnego, małoletniego lub pełnoletniego nieporadnego ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny rodzeństwa lub jego rodzica (obecnie – tylko na szkodę jego małoletniego rodzeństwa lub jego rodzica). Zmiany słuszne, pożądane i od dawna oczekiwane, co wielokrotnie było gorąco dyskutowane na tym forum.
Draco dormiens nunquam titillandus
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1074
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie likwidacją szkód społecznych, usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi ;)
Lokalizacja: Wielkopolska

Napisano: 22 paź 2021, 20:46

To zmiana w dobrym kierunku. Warto jednak pamiętać, że podstawowa jest zmiana mentalności urzędników. Przecież już dzisiaj jest możliwość zwolnienia w przypadkach patologicznych (katalog w art 64 jest OTWARTY). Problem polega na tym, że przecież zdarza się, że ops-y nie kwestionują krzywdy, przemocy, porzucenia etc - jedynie twierdzą, że decyzja jest uznaniowa, a te sytuacje nie są przecież niczym wyjątkowym - i basta. Dopisanie do otwartego katalogu kolejnej przesłanki ułatwi ofiarom walkę, ale niestety nie z tymi urzędnikami (a co i rusz są reportaże na ten temat), którzy uważają, że dziecko winno płacić do kasy gminnej niezależnie od tego, jak strasznie jest przez ojca skrzywdzone. Więc tacy ludzie po nowelizacji powiedzą "owszem, jest taki warunek w art 64 - ale nam to lotto, bo decyzja jest fakultatywna, a w kasie gminy pusto". A nawet na tym forum były wpisy "uważam, że trzeba zwolnić - ale kierowniczka pyta, czy aby na pewno zależy mi na pracy...". I na taką panią kierownik żadna siła nie pomoże.
obserwator
Stażysta
Posty: 162
Od: 03 cze 2018, 21:36
Zajmuję się: nauka


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x