zwot wydatków art 96 a program posiłek w szkole i w domu - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 06 paź 2023, 8:19

Proszę o wyjaśnienie bo się gubię.
Zgodnie z art 96 ust 2 i 4 rada gminy ustala zasady zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej pozostające w zakresie zadań własnych gminy: usługi, pomoc rzeczową ....itd przyznane pod warunkiem zwrotu dla osób przekraczających KD.
Określenie "przyznane pod warunkiem zwrotu" wprost określa katalog świadczeń, które ktoś otrzymał z góry mając ustalone ze nie dostaje ich w całości lecz będzie je musiał w jakiejś części zwrócić.

Jest ogrom uchwał (utrzymanych w mocy) gdzie ośrodki zmieniają dotychczasowe zasady tego zwrotu dopisując ze nie podlegają zwrotowi posiłki lub pomoc rzeczowa przy KD do 200% w ramach programu.

Nie mogę zrozumieć skąd takie zapisy jeśli przyznana "żywność" w ramach programu nie jest przyznawana pod warunkiem zwrotu - sam program daje nam możliwość rozdysponowania posiłkiem lub zasiłkiem na posiłek dla klienta przy KD 200 (oczywiście przy wcześniejszym podwyższeniu KD uchwałą)
Dociekliwa2023
Praktykant
Posty: 20
Od: 31 maja 2023, 10:08
Zajmuję się: organizacja, kadry


Napisano: 06 paź 2023, 10:11

No właśnie musi być gminna uchwała podwyższając kryterium do 200% dla posiłków, żywności i zasiłków na żywność w ramach programu „Posiłek”, żeby otrzymać dofinansowanie w ramach programu i nie żądać zwrotu od świadczeniobiorców przekraczających kryterium z pomocy społecznej. Postaram się wyjaśnić…

Ale po pierwsze – nie mieszajmy - te świadczenia „przyznane pod warunkiem zwrotu” dotyczą celówek i okresówek określonych w art. 41 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2023.901 z późn. zm.). Po drugie - program "Posiłek" nie jest obowiązkowy i nie jest wsparciem ustawowym, dlatego wymaga odpowiedniego przyjęcia, w zgodzie z ustawą i uchwałą/uchwałami wymuszonymi przepisami.
Dalej - zgodnie z art. 96 ust. 2 ups - wydatki na usługi, pomoc rzeczową, posiłki, zasiłki na ekonomiczne usamodzielnienie, (określone wyżej - zasiłki okresowe i zasiłki celowe przyznane pod warunkiem zwrotu), podlegają zwrotowi w części lub całości, jeżeli dochód na osobę w rodzinie osoby zobowiązanej do zwrotu wydatków przekracza kwotę kryterium dochodowego z pomocy społecznej. Natomiast w art. 96 ust. 4 ups stwierdzono, że to rada gminy ma określić w drodze uchwały zasady zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej, o których mowa w ust. 2, będących w zakresie zadań własnych. Rządowy program „Posiłek” jest pozaustawową inicjatywą, w ramach której posiłki, pomoc żywnościowa i zasiłki na zakup żywności, mogą zostać przyznane osobom i rodzinom, u których kryterium dochodowe nie przekracza 200% kryterium z pomocy społecznej. Zatem gmina, która uczestniczy w programie „Posiłek”, musi mieć także uchwałę podwyższającą kryterium do 200% żeby być w zgodzie z ustawowymi przepisami i nie żądać zwrotu wydatków od świadczeniobiorców przekraczających kryterium z pomocy społecznej i w zamian otrzymać dofinansowanie z programu „Posiłek”. Natomiast gmina, która jakimś cudem nie chciałaby uczestniczyć w programie „Posiłek”, powinna zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej oraz swoją uchwałą określić i żądać zwrotu wydatków na posiłki, które zostałyby przyznane osobom przekraczającym kryterium z pomocy społecznej. A więc jeszcze raz: dofinansowanie z programu „posiłek” wymaga podjęcia przez gminę uchwały podwyższającej kryterium do 200% żeby nie żądać zwrotu od świadczeniobiorców na podstawie art. 96 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1826
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x