Zwrot kosztów pogrzebu za zmarłego mieszkańca DPS - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 10 lis 2021, 9:20

Witam,
Zwracam się z prośbą o pomoc- informację. Mieszkaniec- zasiłek stały z gminy A. Mieszkaniec został skierowany do DPS przez gminę A. Dom znajduje się na terenie gminy B. Zgon mieszkańca nastąpił w szpitalu, na terenie gminy C. DPS pokrył koszty pogrzebu. Od której gminy DPS ma prawo żądać zwrotu kosztów pogrzebu? Nadmieniam, że w przypadku zgonu mieszkańca na terenie DPS zwrot kosztu pogrzebu pokrywa gmina na trenie której jest DPS.
Dziękuję za pomoc
Emilka123
Praktykant
Posty: 3
Od: 14 wrz 2021, 7:24
Zajmuję się: Pracownik socjalny DPS

Napisano: 10 lis 2021, 10:15

Problematykę chowania zwłok reguluje w sposób szczegółowy ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U.2020.1947 j.t.), która w art. 10 ust. 3 ustawy - w odniesieniu do zwłok niepochowanych i nieprzekazanych w celach naukowych szkołom wyższym obowiązek pochowania obciąża gminę (ośrodek pomocy społecznej) w miejscu zgonu. Co do zwrotu kosztów pochówku - art. 10 ust. 4 tejże ustawy mówi o tym, że: obowiązek pochowania zwłok, określony w ust. 3, nie wyklucza żądania zwrotu kosztów na podstawie innych ustaw, ale na pewno nie na gruncie ustawy o pomocy społecznej (to nie było świadczenie z pomocy społecznej udzielone w miejscu pobytu, o których mowa w u.p.s.), więc procedura administracyjna nie ma tu zastosowana. Gmina miejsca pochówku może sobie żądać zwrotu kosztów pogrzebu od kogo chce (zasadnie, czy też nie) - jej decyzja, ale roszczeń musi już dochodzić na drodze cywilnoprawnej, w sądzie powszechnym.

"Żądanie zwrotu kosztów pogrzebu dochodzone przez ten Ośrodek od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w L. nie mieści się w katalogu spraw załatwianych w drodze administracyjnej, bowiem ma charakter roszczenia cywilnoprawnego, którego podstawę stanowią przepisy art. 752 i 753 Kodeksu cywilnego". (Postanowienie NSA z dnia 30.08.2013 r., sygn. akt: I OW 88/13, publ. CBOSA).

„Tak określone żądanie nie mieści się jednak w katalogu spraw załatwianych w drodze administracyjnej. Żądanie zwrotu kosztów pogrzebu ma bowiem charakter roszczenia cywilnoprawnego, którego podstawę stanowią przepisy Kodeksu cywilnego”. (Postanowienie NSA z dnia 04.07.2017 r., sygn. akt: I OW 17/17, publ. CBOSA).
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1765
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x