Wydanie decyzji nie powoduje powstanie zobowiązania jednorazowego do którego można by zastosować czynne rozliczenie kosztów. Wydanie decyzji powoduje powstanie stosunku prawnego pomiędzy jednostką i osobą uprawniona skutkującego okresowymi świadczeniami jednostki na rzecz osoby uprawnionej. Każde świadczenie jest przedmiotem oddzielnego zobowiązania które powstaje (o ile spełnione są warunki wyszczególnione w ustawie) z nadejściem danego miesiąca. Sporządzenie listy wypłat świadczeń w danym miesiącu jest stwierdzeniem powstania zobowiązań jednostki do wypłat świadczeń w tym miesiącu świadczeniowym i jak to pisze elka123 jest podstawą do przypisów tych zobowiązań.
Nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia dla stosowania czynnego rozliczania kosztów (konto 640) w przypadku przyznawania decyzją prawa do świadczeń wypłacanych okresowo.
Wydanie decyzji na prawo do otrzymania 12-tu świadczeń a 500 zł które warunkowo zostaną wypłacone w kolejnych 12-tu miesiącach to nie to samo gdybyśmy wydali decyzję na prawo do otrzymania świadczenia w kwocie 6 000 zł które zostanie wypłacone w 12-tu miesięcznych ratach.
Znow bzdury wypisujesz przeciez przy swiadczeniu wychiwawczym decyzja jest wydawana na caly okres swiadczeniowy. Jedna decyzja z konkretna kwota swiadczenia na 18 a potem na 12 miesiecy lub inny zalezny od urodzin dziecka i okresu zlozenia wniosku.
Podobnie jest na funduszu alimentacyjnym i na swiadczeniach rodzinnych.
Decyzja ustala kwotę pojedynczego świadczenia które może zostać wypłacone w danym miesiącu lub nie. Decyzja nie ustala całkowitej kwoty świadczeń które zostaną wypłacone bezwarunkowo w danym okresie świadczeniowym i dlatego wydanie decyzji nie powoduje powstanie zobowiązania (UoR - art.3 ust.1 pkt 20) do świadczenia jednorazowego które zostanie wypłacone w ratach. Nie powstaje zobowiązanie i nie można stosować RMK.
Nie potrafisz uzasadnić swoich odjechanych pomysłów w sposób merytoryczny. To co piszesz jest obliczone na to, że "ciemny lud to kupi" i przyjedzie na szkolenia. To co robisz łagodnie ujmując jest nieetyczne.
art 27 ustęp 3 ustawy o świadczeniu wychowawczym stanowi:
Decyzje przyznające świadczenie wychowawcze są natychmiast wykonalne.
Mamy zobowiązanie dot przyszłych okresów a decyzja jest wydawana na przyszłe okresy sprawozdawcze. Koszty w przód. A to oznacza, że mamy spełnioną definicję z art 39 u1 UOR i art. 3u1pkt18lit"d" UOR.
...gumi, gumi,gumi....i fundusz alimentacyjny masz źle, i świadczenia rodzinne, i teraz doszło do kolekcji świadczenie wychowawcze...
elka123 pisze:Ale po co przez 640?
Księgujesz 400-240 listę
wypłatę 240-130 oczywiście z paragrafami i będzie ok.
Czy świadczenia rodzinne też księgujesz przez 640?
po tym księgowaniu nie masz sald zobowiązań. A przecież z mocą od początku 2016 roku w RB-28s trzeba wykazywać stan zobowiązań. Księgowanie pod listą wypłat nie oznacza, że nie masz zobowiązań. Ty je masz faktycznie ale są one jedynie niezaksięgowane.
A ponieważ decyzja , koszty i zobowiązania dot. przyszłych okresów sprawozdawczych to mamy tu spełnioną definicję krótkoterminowych czynnych RMK.
Uważaj bo to RIO stoi za zmianą zasad wykazywania zobowiązań w RB-28s....to RIO prosiło MF aby dodali taki przepis do RMF dot. sprawozdawczości....UWAŻAJCIE wszyscy księgujący pod lista wypłat.
Jaki np. wpływ na to czy powstanie zobowiązanie ma fakt, że decyzja jest natychmiast wykonalna?
Decyzja ustala prawo do świadczenia wychowawczego (świadczenie okresowe)) ale świadczenie np. za styczeń zostanie wypłacone w styczniu o ile osoba uprawniona będzie nadal spełniała warunki określone w ustawie.
Wg TW już w dacie decyzji powstaje obowiązek wypłaty świadczenia np. w styczniu ale jak nastanie styczeń to może okazać się że jednostka nie ma już obowiązku wypłaty tego świadczenia - i to nazywa TW zobowiązaniem UoR. Nie rozumie albo rżnie głupa gdyż koniecznie z wiadomych względów chce stosować RMK - jak coś jest proste to nie potrzeba szkolić.