Becik a zasiłek za granicą

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 28 mar 2013, 12:46

Osoba pracowała w 2011 roku w Norwegii. Z końcem 2012 roku utraciła to zatrudnienie. Zarejestrowała się w urzędzie pracy za granicą jako osoba bezrobotna, przyznano jej zasiłek.

Teraz przed świętami wielkanocnymi przyjechała do Polski, w marcu 2013 roku zarejestrowała się w PUP w Polsce, nie posiada prawa do zasiłku dla bezrobotnych w Polsce.

Chciałaby złożyć wniosek o becikowe (dziecko urodziło się w marcu 2013 r.).

I teraz tak:
- Becikowe nie podlega koordynacji, czyli sprawę rozpatrujemy sami.
- Osoba ma przyznane świadczenia rodzinne za granicą na pierwsze dziecko.


Jakie dokumenty powinna przedstawić do wniosku?

- w polskim urzędzie skarbowym rodzina wnioskodawcy nie rozliczała się (oświadczenia nr 5 i 8 z wykreślonym dochodem)
- w jaki sposób wykazać dochody uzyskane za granicą? czy żądać zaświadczeń o dochodach z zagranicy przetłumaczonych na język polski (wydaje mi się ze nie mogę przyjąć dokumentów w języku obcym niż polski) - które następnie potraktować jako dochód utracony
- czy może w oświadczeniu nr 7 powinna wykazać dochody uzyskane za granicą (czy można utracić taki dochód?)
- dokument stwierdzający utratę zatrudnienia
- dokument stwierdzający okres i wysokość zasiłku dla bezrobotnych przyznanego przez Norwegię (potraktować jako dochód uzyskany)
- oświadczenie lub zaświadczenie że nie pobrał za granicą świadczenia z tytułu urodzenia dziecka (czy może wystąpić z zapytaniem do ROPS w tej sprawie?)
~Jasiek


Napisano: 05 kwie 2013, 15:49

do ropsu nie występuj, bo daremnie ich wkurzysz. zał nr 7 dochody uzyskane poza granicami itd.....Utracić można jaknajbardziej- wtedy bierzesz przelicznik NBP na ostatni dzień roku lub m-ca zalęży co będziesz utracać dokumenty do utraty jak w Polsce tj: świadectwo pracy, ichniejszy PIT- 11. Możesz osobę zobligować do tłumaczenia, ale można tez zaryzykować i wszystkie kwoty zawrzeć w jednym oświadczenie pod odpowiedzialnością karną. Zasiłek dla bezrobotnych jako uzysk oczywiście też. Pouczyć osobę dobitnie ,że zwrot nienależnie pobranych świadczeń może być do 10- ciu lat wstecz z odsetkami i tyle...
~gps


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny