Napisano: 28 sty 2014, 20:06
Konto 221 jako konto syntetyczne może wykazywać dwa salda i bilans otwarcia musi być równy bilansowi zamknięcia.
Saldo dwustronne wynika z sumowania sald analitycznych kont będących uszczegółowienie konta 221.
Np. mamy dwa konta:
221-1 saldo Wn=200 Saldo Ma=0
221-2 saldo Wn=0 Saldo M=100
Saldo pierwszego konta wyraża kwotę należności do zapłaty zaś konto drugie kwotę nadpłaty.
Saldo konta 221 Wn=200 Ma=100
------------------------------------------------------------------------
Nie jest poprawnym prezentowanie stanu konta 221 przez podanie per salda gdyż obowiązuje zgodnie z art.7 ust.3 UoR zakaz kompensaty różnych co do rodzaju aktywów i pasywów.
------------------------------------------------------------------
Jeżeli te konta analityczne np. są kontami odzwierciedlającymi stan rozliczeń z poszczególnymi dłużnikami, to czy konta te mogą również wykazywać salda dwustronne ?. Oczywiście, że mogą gdyż istnieje dalsze uszczegółowienie tych kont w postaci ewidencji należności danego dłużnika. Każda z tych należności powinna być rozliczana oddzielnie gdyż należności te posiadają różne terminy zapłaty i powinniśmy mieć możliwość wyznaczenia kwoty należności wymagalnych np. do Rb-27S
Jeżeli konto analityczne pojedynczego dłużnika wykazuje saldo dwustronne to znaczy, że część należności jest niepłaconych i część należności jest nadpłaconych. Należy o ile jest to możliwe dokonać przeksięgowań nadpłat na należności niezapłacone danego dłużnika (przyjmując, że mamy do czynienia z aktywami i pasywami tego samego rodzaju) wtedy konto dłużnika w sposób naturalny wykaże saldo jednostronne.