Brak wymaganych dokumentów do podania o pomoc - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Napisano: 05 sie 2019, 8:24

Witam, Pani przebywająca w prywatnym DPS złożyła podanie o pomoc ( a właściwie przyniosła je córka w imieniu matki). Pracownik z terenu gdzie jest DPS przeprowadził wywiad i zaznaczył że Pani się nie podpisze ani nie złoży oświadczeń bo jest w ogóle nieświadoma co się w koło niej dzieje. Nie jest osobą ubezwłasnowolnioną. Czy pomimo wszystko powinniśmy ją wezwać do uzupełnienia oświadczenia majątkowego żeby mieć komplet dokumentów?
florentina
Praktykant
Posty: 21
Od: 18 paź 2018, 8:44
Zajmuję się: Pracownik socjalny


Napisano: 05 sie 2019, 15:15

ejjj moment. Skoro Pani nie jest świadoma i nie może się podpisać to kto podpisał podanie????
mikannn
Referent
Posty: 227
Od: 17 mar 2017, 15:01
Zajmuję się: PS

Napisano: 06 sie 2019, 8:50

Jeśli ta Pani nie jest świadoma to nie powinna ubiegać się o pomoc (najwyżej można ją przyznać z urzędu jeśli faktycznie będąc w prywatnym DPS jej wymaga, w co trochę wątpię).
Tym bardziej ta Pani nie będzie mogła korzystać z tej pomocy.
Xman
Starszy referent
Posty: 760
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 06 sie 2019, 9:41

Osoba, o której mowa, jest nieświadoma rzeczywistości, czyli ma rodzaj choroby psychiczniej, co nie wyklucza jej z prawa do ubiegania się o świadczenia z pomocy społecznej. OPS zobowiązany jest przeprowadzić całe postępowowanie - w tym, wydać decyzję administracyjną. Neleży wziąć pod uwagę § 4 rozporządzenia w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego, który stanowi, że w przypadku gdy o przyznanie świadczenia ubiega się osoba, do której mają zastosowanie przepisy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, i nie można, ze względu na stan jej zdrowia, uzyskać podczas wywiadu wymaganych informacji lub dokumentów pracownik, socjalny odnotowuje ten fakt w kwestionariuszu wywiadu.
Osoba z chorobą psychiczną zwykle nie podejmuje wspópracy z pracownikiem - co obligatoryjnie wymagane jest art. 11 ust. 2 u.p.s. - z tego względu, że nie chce lub nie może właśnie z powodu na stan zdrowia. W takim przypadku ops zobowiązany jest do przeprowadzenia wywiadu z członkami rodziny i uzyskania od nich informacji o sytuacji osobistej, majątkowej, dochodowej itd.,co zadośćuczyni nw. normie k.p.a.:
- art. 7 - w toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności i podejmują wszelkie kroki niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli,
- art. 77 § - rgan administracji publicznej jest obowiązany w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy,
- art. 80 - organ administracji publicznej ocenia na podstawie całokształtu materiału dowodowego, czy dana okoliczność została udowodniona.
pomocnik
Stażysta
Posty: 119
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.

Napisano: 06 sie 2019, 13:43

Wszystko fajnie, pięknie, tylko tak sobie myślę: czy ta osoba jest Waszym mieszkańcem (właściwość miejscowa), bo jeśli przebywa tylko czasowo w DPS i nikt nie wydał skierowania - to jest to jednak ważna kwestia, co nie? Kto zadeklaruje zamiar pobytu?
jakobos
Stażysta
Posty: 168
Od: 30 maja 2007, 17:28
Zajmuję się:
Lokalizacja: zamieszkuję bez zamiaru pobytu :), Polska

Napisano: 06 sie 2019, 20:14

Jakobos - osoba przebywa w DPS prywatnym. OPS-y nie wydają decyzji w sprawie skierowania osób do DPS posiadających status komercyjnych.
pomocnik
Stażysta
Posty: 119
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.

Napisano: 06 sie 2019, 20:30

Źle się wyraziłem. Tzn. ostatecznie może kierować, ale wiąże się z wydaniem decyzji o charakterze uznaniowym (może, ale nie musi).
pomocnik
Stażysta
Posty: 119
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.

Napisano: 09 sie 2019, 13:33

Witam,
Pani złożyła podanie w marcu 2019... Wtedy jeszcze była świadoma, ale rozpoczął się spór pomiędzy wójtem a burmistrzem o właściwość miejscową. SKO po 4 miesiącach orzekło, że to gmina gdzie ostatnio była zameldowana jest zobowiązana do rozpatrzenia tego podania. Stan Pani się radykalnie pogorszył. Niestety tak się złożyło, że w tym tygodniu Pani zmarła... W związku z tym jak zakończyć to podanie informacją czy postanowieniem?
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i pomoc.
florentina
Praktykant
Posty: 21
Od: 18 paź 2018, 8:44
Zajmuję się: Pracownik socjalny

Napisano: 10 sie 2019, 16:57

Musisz postąpić zgodnie z k.p.a., a ta ustawa nie mówi nic o “informacji” w odniesieniu do postępowania, które zostało wszczęte wnioskiem tej osoby. Wszczęte postępowanie zawsze należy zakończyć decyzją, bowiem rozstrzyga ona sprawę co do istoty w całości lub części, w przeciwieństwie do postanowienia, które dotyczy poszczególnych kwestii wynikających w toku postępowania, lecz nie rozstrzyga o istocie sprawy. W odniesieniu do ubiegania się o świadcznia z pomocy społecznej zakończenie postępowania może być w formie decyzji przyznającej, odmownej lub - tak będzie w tym wypadku - umarzającej (może być też decyzja wygaszająca, ale to inna kwestia). Unormowanie zawarte w art. 105 § ust. 1 k.p.a. wskazuje, że gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe w całości albo w części, organ administracji publicznej wydaje decyzję o umorzeniu postępowania odpowiednio w całości albo w części.
Tak na marginesie - zastanawia mnie rozstrzygnięcie SKO o obowiązku przyznania świadczenia przez gminę ostatniego miejsca zameldowania tej osoby. Ale nie znam szczegółów.
pomocnik
Stażysta
Posty: 119
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x