Czy można odrzucić wniosek elektroniczny???

Wybrane tematy:
Komunikat w sprawie nowych wniosków 500+/ŚW/ŚR w CAS Wzory Decyzji 500+ jak rozpisujecie podatek z US? Jak usprawnić koordynację? Zwalić robotę na gminy... alimenty, od kiedy wyplata - dylematy odnośnie art 19 ust. 4 inspektor ds. świadczeń wychowawczych
ODPOWIEDZ
rochel444
Stażysta
Posty: 119
Rejestracja: 27 sie 2018, 16:54
Zajmuję się: Świadczenia rodzinne, świadczenie wychowawcze, dodatek osłonowy, czyste powietrze itp.
Kontakt:

Czy można odrzucić wniosek elektroniczny???

Post autor: rochel444 »

Witam,
Pytanie jak wyżej. Mamy przypadek, że ktoś złożył wniosek przez bank, wniosek przyszedł do nas elektronicznie, jednak ten ktoś nie stwierdził, że to była pomyłka i chce wycofać. Jak mamy teraz postąpić?? Odrzucić w systemie?? tylko na jakiej podstawie. Czy lepiej żeby go wydrukować (nie wpisywać w rejsetr - tu też się zastanawiamy) i aby wnioskodawca napisał prośbę o umorzenie postępowania? lub pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia. HELP!!! Podzielcie się wiedzą :) Dzięki :)
jollaa
Starszy referent
Posty: 948
Rejestracja: 27 mar 2017, 12:36
Zajmuję się: SR
Kontakt:

Re: Czy można odrzucić wniosek elektroniczny???

Post autor: jollaa »

jak pan chce wycofać wniosek, to niech złoży takie pismo. Wtedy trzeba wydać decyzję o umorzeniu postępowania.
nowa11
Starszy referent
Posty: 842
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:11
Zajmuję się: ŚW/ŚR/DM/DE
Kontakt:

Re: Czy można odrzucić wniosek elektroniczny???

Post autor: nowa11 »

jollaa pisze:jak pan chce wycofać wniosek, to niech złoży takie pismo. Wtedy trzeba wydać decyzję o umorzeniu postępowania.
dokładnie tak robiłam :)
Kasian
Praktykant
Posty: 27
Rejestracja: 13 wrz 2017, 11:52
Zajmuję się: Kadry
Kontakt:

Re: Czy można odrzucić wniosek elektroniczny???

Post autor: Kasian »

Należy wydrukować wniosek, wpisać w rejestr, jeżeli osoba złoży prośbę o rezygnację z rozpatrzenia i wycofa wniosek, to wtedy decyzja o umorzeniu postępowania:

Działając na podstawie art. 104, art. 105, art. 107 § 1 ustawy z dnia 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r., poz. 2096) w związku z art. 2 pkt 11, art. 10, art. 28 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2018 r. poz. 2134 ze zm.), w odniesieniu do wniosku znak:
ORZEKAM
Umorzyć postępowanie w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, na okres zasiłkowy 2018/2019, wnioskowanego na dziecko ........................, z uwagi na jego bezprzedmiotowość.
UZASADNIENIE
Dnia ............... do tutejszego ośrodka wpłynął wniosek Pani .................... o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko ........................., na okres zasiłkowy 2018/2019. W dniu ................................... Strona złożyła oświadczenie, w którym poprosiła o wycofanie w/w wniosku i poinformowała, że rezygnuje z jego rozpatrzenia. Zgodnie z art. 105 § 1 Kodeks postępowania administracyjnego gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe w całości albo w części, organ administracji publicznej wydaje decyzję o umorzeniu postępowania odpowiednio w całości albo w części. Według z art. 105 § 2 organ administracji publicznej może umorzyć postępowanie, jeżeli wystąpi o to strona, na której żądanie postępowanie zostało wszczęte, a nie sprzeciwiają się temu inne strony oraz gdy nie jest to sprzeczne z interesem społecznym, co w niniejszej sprawie miało miejsce. W powyższych okolicznościach należy umorzyć postępowanie w sprawie, gdyż stało się ono bezprzedmiotowe z uwagi na wycofanie wniosku z dnia ............................. przez Panią ................................. Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE
1. Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego ........................... za pośrednictwem tutejszej Instytucji w terminie 14 dni od daty doręczenia. Zgodnie z art. 127a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Według art. 127a § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Niniejsza decyzja nie podlega opłacie skarbowej na podstawie art. 2 ust 1 pkt 1 lit c ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej ( Dz. U. z 2018 poz. 1044 ze zm.).
rochel444
Stażysta
Posty: 119
Rejestracja: 27 sie 2018, 16:54
Zajmuję się: Świadczenia rodzinne, świadczenie wychowawcze, dodatek osłonowy, czyste powietrze itp.
Kontakt:

Re: Czy można odrzucić wniosek elektroniczny???

Post autor: rochel444 »

Dziękuję :)
ODPOWIEDZ