Klient złożył w tut. Ośrodku wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Do wniosku dołączył orzeczenie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 03.06.2024 r., z następującymi informacjami:- zaliczono do lekkiego stopnia niepełnosprawności (symbol niepełnosprawności 02-P)- brak daty od kiedy powstała niepełnosprawność.
Wraz z orzeczeniem z dnia 03.06.2024 r. Klient dostarczył drugie orzeczenie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 29.07.2024 r., zmieniające orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 03.06.2024 r., w ten sposób, że został zmieniony stopień niepełnosprawności ze stopnia lekkiego na stopień umiarkowany.
Na wezwanie Organu o przedłożenie innych dodatkowych orzeczeń, z których można by
było ustalić datę powstania niepełnosprawności, klient dostarczył orzeczenie z Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia z 1996 r. Według tego orzeczenia Klient został zaliczony do trzeciej grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia od dzieciństwa. Inwalidztwo jest trwałe, a wskazania do zatrudnienia jest praca niewymagająca dobrego wzroku.
Czy można uznać na podstawie pierwszego orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności, że niepełnosprawność powstała od dzieciństwa, jeżeli w drugim orzeczeniu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności podany jest symbol niepełnosprawności 02-P i brak jest daty od kiedy powstała niepełnosprawność i na tej podstawie przyznać wnioskowane świadczenie?