Osoba ma przyznane św obecnie mąż podjął pracę zagranicą chce aby wstrzymać wypłatę do momentu ustalenia koordynacji .Czy można wstrzymać jaka podstawa prawna.
Nam na szkoleniu powiedzieli, że nie masz podstaw do wstrzymywania wypłat, normalnie wypłaty ida najwyżej do zwrotu będzie sie robić. Możesz jedynie zakończyć pobieranie 500+ i do marszałka nie wysyłasz, cos za coś
czyli podsumowując w przypadku:
"art. 23 2. Wypłata świadczenia wychowawczego podlega wstrzymaniu, jeżeli osoba otrzymująca to świadczenie odmówiła udzielenia lub nie udzieliła w wyznaczonym terminie wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, w tym uniemożliwiła przeprowadzenie wywiadu, o którym mowa w art. 15 ust. 1, lub nie udzieliła podczas tego wywiadu wyjaśnień co do okoliczności objętych wywiadem.
4. Wypłata świadczenia wychowawczego podlega wstrzymaniu, jeżeli osoba, która otrzymuje to świadczenie, nie podejmuje świadczenia wychowawczego przez trzy kolejne miesiące kalendarzowe.
Jeżeli wznowienie wypłaty wstrzymanego świadczenia wychowawczego nie nastąpi do końca okresu, w jakim przysługuje świadczenie wychowawcze, prawo do świadczenia wychowawczego za ten okres wygasa.
czyli przykładowo
okres zasiłkowy 2016/17 - decyzja z której wypłaty poszły do lipca 2017 włącznie.
strona wniosła oświadczenie że chce wstrzymania wypłat na pierwsze dziecko od 01.08.2017 r. (bo mąż podjął pracę za granicą) poszło zapytanie do Rops
wstrzymano wypłaty postanowieniem powołując się na kpa
to mimo iż Rops teraz prześle informacje że koordynacja zachodzi od 01.08.2017 r. i każe mi uchylić decyzję od 01.08.2017 r. bo sam teraz będzie musiał wydać zgodnie ze swoją właściwością (to stronie nie będzie się należało już świadczenie bo mamy art. 23. ust. 6. Jeżeli wznowienie wypłaty wstrzymanego świadczenia wychowawczego nie nastąpi do końca okresu, w jakim przysługuje świadczenie wychowawcze, prawo do świadczenia wychowawczego za ten okres wygasa.
Tak to trzeba rozumieć czy przekombinowałem
"W życiu zwycięża tylko głupi; mądry widzi przed sobą zbyt wiele trudności i traci pewność siebie zanim zacznie działać."
Erich Maria Remarque
Sam widzisz, że jeśli bezpodstawnie wstrzyma się wypłatę mogą być z tego kłopoty. Pomijając to, w Twoim przypadku art. 23 ust. 6 nie miałby zastosowania, bo to nie Ty byłeś organem właściwym do wydania decyzji, a więc i do wstrzymania wypłaty. Jeśli ROPS przyznałby w tym okresie świadczenia, wtedy po prostu musiałbyś przywrócić wypłatę i tyle.
Poza tym jeśli wstrzymałeś wypłatę na podstawie art. 152 Kpa, to przepis ten odnosi się do wznowienia postępowania, a tutaj nie ma o tym mowy.
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne. Albert Camus