czy przysługuje 13tka za 2017 rok - Kadry

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
Wybrane tematy:
Przejście z asystenta rodziny na prac.soc. limit do 2000 z zfśś ubezpieczenie członka komisji przeciwalkoholowej Wypowiedzenie umowy o pracę zgłoszenie osoby przez płatnika Zatrudnienie obywatela Ukrainy

Napisano: 17 sty 2018, 12:14

Pracownik został zatrudniony od 3 lipca 2017 w jednostce. Do końca roku nie miał żadnych zwolnień tylko 2 dni opieki na dziecko. Czy przysługuje mu 13tka?
~~Ania
Stażysta
Posty: 74
Od: 16 mar 2017, 11:16
Zajmuję się: **


Napisano: 18 sty 2018, 12:25

Wg mnie nie przysługuje
ania9
Praktykant
Posty: 37
Od: 16 maja 2017, 10:55
Zajmuję się: KP

Napisano: 19 sty 2018, 12:48

Według mnie też nie, o ile umowę ma od 3 lipca (a nie od 1-go z datą podjęcia pracy od 3-go):

Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.
Paulinka z GOPSu
Starszy referent
Posty: 754
Od: 24 paź 2017, 14:38
Zajmuję się: Księgowość

Napisano: 22 sty 2018, 15:57

jeśli terminy liczone są w miesiącach za miesiąc przyjmuje się 30 dni czyli pracownik musi przepracowac minimum 180 dni... jeśli umowa jest od 3 lipca to przepracował 182 dni w roku :)
aja
Referent
Posty: 225
Od: 11 kwie 2017, 13:46
Zajmuję się: ops

Napisano: 24 sty 2018, 23:50

Chyba masz rację, Aja:)
Poczytałam o definicji miesiąca w prawie pracy i znalazłam takie coś:

Wiele terminów w prawie pracy ustalanych jest z uwzględnieniem okresu zatrudnienia, ogólnego lub zakładowego. Jeżeli poszczególne okresy pracy nie pozostają w ciągłości, wówczas uzupełniająco stosuje się art. 114 K.c. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści, a rok za trzysta sześćdziesiąt pięć dni. Pracodawca, który musi ustalić upływ określonego terminu (np. 3 lat pracy do dodatku stażowego) w sytuacji, gdy nie pozostaje on w ciągłości, powinien:
-zsumować "okrągłe" okresy (lata, miesiące),
-przeliczyć miesiące na lata z uwzględnieniem, że 12 miesięcy pracy to jeden rok,
-przyjąć 30 dni jako 1 miesiąc.
Przy sumowaniu pełnych okresów (lat, miesięcy) koniec danego okresu przypada na dzień poprzedzający jego początek.


Chociaż przyznaję, że trzeba się w to jeszcze mocniej wczytać, bo napisane jest o braku ciągłości, a tu mamy przecież ciągłość od 3 lipca.
Paulinka z GOPSu
Starszy referent
Posty: 754
Od: 24 paź 2017, 14:38
Zajmuję się: Księgowość

Napisano: 25 sty 2018, 10:47

Do obliczenia minimalnego 6-miesięcznego okresu uprawniającego do „trzynastki” powinno stosować się zasady wynikające z ustawy z 23.4.1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.; dalej: KC) - miesiąc oznacza w konsekwencji 30 dni. 6-miesięczny okres wskazany w ustawie to zatem 180 dni. Pracownik otrzyma zatem to świadczenie w wysokości ustalonej proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w ciągu roku.
Zasada ta zgodnie z kodeksem cywilnym obowiazuje niezaleznie czy okres jest ciągłością czy jest przerywany.
aja
Referent
Posty: 225
Od: 11 kwie 2017, 13:46
Zajmuję się: ops

Napisano: 07 lut 2018, 11:30

a ja mam taką sytuację:
do 14 marca 2017 r. pracowałam w jednym gops - początek pracy w tej jednostce 1.06.2008. z dniem 14 marca 2017 r. zmieniłam prace na inna. Moje pytanie jest takie czy za 2017 r. powinnam dostać trzynastkę z OPS w którym do 14 marca pracowałam? Nie miałam zwolnień w ostatnim okresie ani nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
gracz66
Praktykant
Posty: 5
Od: 09 cze 2017, 9:11
Zajmuję się: PS/SW/FA

Napisano: 07 lut 2018, 21:02

Wg mnie tak należy Ci się za ten okres 13 tka
Miętus
Stażysta
Posty: 64
Od: 19 paź 2017, 6:26
Zajmuję się: OPS

Napisano: 08 lut 2018, 9:33

A wg mnie nie, ponieważ w roku 2017 nie przepracowałaś min.pół roku bo tylko do 14.03
księg.
Stażysta
Posty: 142
Od: 07 gru 2017, 11:47
Zajmuję się: księgowość


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x