Pracownik został zatrudniony od 3 lipca 2017 w jednostce. Do końca roku nie miał żadnych zwolnień tylko 2 dni opieki na dziecko. Czy przysługuje mu 13tka?
Według mnie też nie, o ile umowę ma od 3 lipca (a nie od 1-go z datą podjęcia pracy od 3-go):
Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.
jeśli terminy liczone są w miesiącach za miesiąc przyjmuje się 30 dni czyli pracownik musi przepracowac minimum 180 dni... jeśli umowa jest od 3 lipca to przepracował 182 dni w roku
Chyba masz rację, Aja:)
Poczytałam o definicji miesiąca w prawie pracy i znalazłam takie coś:
Wiele terminów w prawie pracy ustalanych jest z uwzględnieniem okresu zatrudnienia, ogólnego lub zakładowego. Jeżeli poszczególne okresy pracy nie pozostają w ciągłości, wówczas uzupełniająco stosuje się art. 114 K.c. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści, a rok za trzysta sześćdziesiąt pięć dni. Pracodawca, który musi ustalić upływ określonego terminu (np. 3 lat pracy do dodatku stażowego) w sytuacji, gdy nie pozostaje on w ciągłości, powinien:
-zsumować "okrągłe" okresy (lata, miesiące),
-przeliczyć miesiące na lata z uwzględnieniem, że 12 miesięcy pracy to jeden rok, -przyjąć 30 dni jako 1 miesiąc.
Przy sumowaniu pełnych okresów (lat, miesięcy) koniec danego okresu przypada na dzień poprzedzający jego początek.
Chociaż przyznaję, że trzeba się w to jeszcze mocniej wczytać, bo napisane jest o braku ciągłości, a tu mamy przecież ciągłość od 3 lipca.
Do obliczenia minimalnego 6-miesięcznego okresu uprawniającego do „trzynastki” powinno stosować się zasady wynikające z ustawy z 23.4.1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.; dalej: KC) - miesiąc oznacza w konsekwencji 30 dni. 6-miesięczny okres wskazany w ustawie to zatem 180 dni. Pracownik otrzyma zatem to świadczenie w wysokości ustalonej proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w ciągu roku.
Zasada ta zgodnie z kodeksem cywilnym obowiazuje niezaleznie czy okres jest ciągłością czy jest przerywany.
a ja mam taką sytuację:
do 14 marca 2017 r. pracowałam w jednym gops - początek pracy w tej jednostce 1.06.2008. z dniem 14 marca 2017 r. zmieniłam prace na inna. Moje pytanie jest takie czy za 2017 r. powinnam dostać trzynastkę z OPS w którym do 14 marca pracowałam? Nie miałam zwolnień w ostatnim okresie ani nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.