W art. 15 b ust.4 ustawy o ŚR znajduje się zapis:
\"Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy stanowią inaczej\".
Wiem, że większość rozumie ten zapis w ten sposób, że skoro jednorazowa zapomoga nie podlega koordynacji to nie musimy badać czy poza granicami przysługuje świadczenie z tytułu urodzenia dziecka- uznając ten zapis za BUBEL.
Można podejść do tego również w inny sposób:
Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, CHYBA ŻE PRZEPISY O KOORDYNACJI SYSTEMÓW ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO LUB DWUSTRONNE UMOWY STANOWIĄ INACZEJ- A PRZEPISY COKOLWIEK BY W TEJ SPRAWIE NIE STANOWIŁY TO I TAK NAS TO NIE INTERESUJE BO JEDNORAZOWA ZAPOMOGA ZOSTAŁA WYJĘTA Z KOORDYNACJI WIĘC ZOSTAJE TYLKO PIERWSZA CZĘŚĆ ZAPISU CZYLI : JEDNORAZOWA ZAPOMOGA NIE PRZYSŁUGUJE JEŻELI CZŁONKOWI RODZINY PRZYSŁUGUJE ZA GRANICĄ ŚWIADCZENIE Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA.
Nasz OPS przyjmuje taką właśnie interpretacje i na tej podstawie żądamy od osób których członkowie rodziny pracują poza granicami lub ojcowie są obcokrajowcami zamieszkałymi i pracującymi poza granicami dokumentu ( to może być zaświadczenie ale przyjmujemy także oświadczenia) informującego o tym, czy poza granicami ( bez względu na to jaki jest to kraj UE czy inny) przysługuje świadczenie z tytułu urodzenia dziecka. TAKIE ZAŚWIADCZENIE NIE JEST NAM POTRZEBNE BY PRZESŁAĆ DOKUMENT DO ROPS TYLKO DO USTALENIA CZY JEDNORAZOWA ZAPOMOGA PRZYSŁUGUJE.
A jak wy robicie?