Napisano: 13 kwie 2011, 13:39
W dniu .........wpłynął wniosek z dnia ..... Pana ............z prośbą o umorzenie zadłużenia z funduszu alimentacyjnego w całości lub w części w związku z w/w decyzją. Prośbę swą motywuje Pan tym, iż w chwili obecnej przebywa Pan w Zakładzie Karnym i leczy się psychiatrycznie, dlatego też nie może pan otrzymać zatrudnienia (wg stanowiska Zakładu Karnego brak jest wolnych etatów). Jednakże jest to niewystarczający powód do umorzenia w/w należności.
Ustawa przewiduje wprawdzie możliwość umorzenia należności otrzymanych przez osobę uprawnioną z funduszu alimentacyjnego, ale owo umorzenie może odbywać się tylko i wyłącznie pod pewnymi ściśle podanymi warunkami.
Zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2009 r. Nr 1, poz. 7 z późn. zm.) „organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną..” lecz pobyt w zakładzie karnym i związane z nim konsekwencje zdrowotne nie stanowią takiej przesłanki i nie zwalniają z obowiązku łożenia na utrzymanie własnych dzieci, gdyż są konsekwencją popełnienia pewnych czynów karalnych. Po odbyciu kary i opuszczeniu zakładu będzie Pan miał możliwość wywiązania się ze składanych deklaracji i skorzystania z poniższego art.:
Art. 30 ust.1. Organ właściwy dłużnika może umorzyć należności, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy, w łącznej wysokości:
1) 30 %, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
2) 50 %, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
3) 100 % jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.
co będzie stanowić podstawę do wydania decyzji o umorzeniu i wzięcia pod uwagę wartości Pana deklaracji.
Jak wynika z art. 30 ust. 3 w/w ustawy umorzenie należności następuje w drodze decyzji administracyjnej. Brak jest zatem podstaw do umorzenia omawianych należności, decyzja jest uzasadniona, tak więc orzeczono jak na wstępie.