Decyzja odstąpienie od żądania zwrotu Nienależnie pobranego zasiłku stalego - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Napisano: 10 sty 2022, 19:18

Ma ktoś i poratuje ?
socjalna87
Praktykant
Posty: 20
Od: 08 kwie 2021, 12:53
Zajmuję się: PS


Napisano: 11 sty 2022, 8:34

(oznaczenie organu) (miejscowość / data)
Decyzja Nr ....................
w sprawie orzeczenia o obowiązku zwrotu nienależnie pobranych
świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej
Sz.P. ................

Dyrektor / Kierownik .................... Ośrodka Pomocy Społecznej w ...................., działając na podstawie zarządzenia / upoważnienia .................... z dnia .................... r. Nr .................... w sprawie ...................., jak również działając w oparciu o postanowienia art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 23 z późn. zm.); art. 2, art. 3, art. 4, art. 6 pkt 16, art. 8 ust. 1–4 i 9, art. 14, art. 98, art. 101 ust. 1, art. 104 ust. 1, 3, 4 i 8, art. 110 ust. 1, 3 i 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 930 z późn. zm.); § 2 ust. 1 i 5 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 sierpnia 2016 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1406 z późn. zm.); § 1 pkt 1 lit. a–b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1058);
na skutek wszczęcia przez .................... Ośrodek Pomocy Społecznej w .................... postępowania administracyjnego z urzędu w przedmiocie orzeczenia o obowiązku zwrotu przez Pana(ią) .................... świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej nienależnie pobranych;
orzeka, co następuje:
ORZECZENIE
Odstępuję w całości od żądania zwrotu przez Pana(ią)...................., zam. ...................., nienależnie pobranych świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, ustalonych w drodze ostatecznej decyzji z dnia .................... Nr ....................., w kwocie .................... zł (słownie: .................... złotych 00/100).
UZASADNIENIE
Dyrektor / Kierownik .................... Ośrodka Pomocy Społecznej, działając z upoważnienia Wójta / Burmistrza / Prezydenta Miasta ...................., rozstrzygając w sprawie, ustalił(a) następujący stan prawny.
Zgodnie z art. 98 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 930 z późn. zm.) świadczenia nienależnie pobrane podlegają zwrotowi od osoby lub rodzi-ny korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej, niezależnie od dochodu rodziny, przy założeniu, że przepisy traktujące o zasadach i trybie, w którym może zostać zastosowana ulga w zwrocie nienależnie pobranych świadczeń, należy stosować w sposób odpowiedni (art. 104 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej).
Dalej wskazać należy postanowienia art. 104 ust. 1, 3, 4 i 8 ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z ww. przepisami należności z tytułu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej, z tytułu opłat określonych przepisami ustawy oraz z tytułu nienależnie pobranych świadczeń podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 104 ust. 1 ww. ustawy). Wysokość należności podlegających zwrotowi oraz terminy ich zwrotu ustala się w drodze decyzji administracyjnej (art. 104 ust. 3 ww. ustawy). Co ważne, w przypadkach szczególnie uzasadnionych, zwłaszcza jeżeli żądanie zwrotu wydatków na udzielone świadczenie, z tytułu opłat określonych w ustawie oraz z tytułu nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części stanowiłoby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie lub też niweczyłoby skutki udzielanej pomocy, właściwy organ, który wydał decyzję w sprawie zwrotu należności, o których mowa powyżej, na wniosek pracownika socjalnego lub osoby zainteresowanej, może odstąpić od żądania takiego zwrotu, umorzyć kwotę nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty.
pawel.w
Starszy referent
Posty: 883
Od: 20 mar 2017, 9:22
Zajmuję się: PS/ŚW/ŚR/FA/ itd.

Napisano: 11 sty 2022, 8:35

W tym miejscu wyjaśnić należy, że zwrot „szczególnie uzasadniony przypadek” nie został ustawowo dookreślony, tym samym, oceniając przesłanki przemawiające za zastosowaniem którejkolwiek z ulg w obowiązku zwrotu, Dyrektor / Kierownik .................... Ośrodka Pomocy Społecznej w .................... działa w granicach uznania administracyjnego. Uznanie to nie może jednak polegać na dowolnej i pozbawionej racjonalności ocenie dowodów zgromadzonych w sprawie. Dlatego o zastosowaniu którejkolwiek z ulg przesądzać będą okoliczności konkretnego przypadku, w tym zarówno obecnie ustalona sytuacja rodzinna, zdrowotna i finansowa strony, jak również rokowania dotyczące możliwości zwrotu w czasie przyszłym.
Jak wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 2 lipca 2013 r. (sygn. akt I OSK 2464/12), „(…) warunkiem skorzystania przez stronę z dobrodziejstwa odstąpienia przez organ od żądania zwrotu całości należności, w tym wypadku wydatków poniesionych z tytułu pobytu matki skarżącego w domu pomocy społecznej, jest nie tylko wystąpienie sytuacji uzasadniającej tego rodzaju postępowanie, ale sytuacji szczególnie to uzasadniającej, a zatem wyjątkowej”.
O zasadności zastosowania którejkolwiek z ulg w obowiązku zwrotu świadczeń nienależnie pobranych przesądzać więc będą takie przesłanki, jak możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb bytowych w obliczu obowiązku zwrotu całości bądź części świadczeń uznanych za nienależnie pobrane, możliwość podjęcia przez stronę działań, które pozwolą na zadośćuczynienie obowiązkowi zwrotu tego rodzaju świadczeń, ze szczególnym uwzględnieniem stanu zdrowia, wykształcenia, kwalifikacji zawodowych czy też innych okoliczności rodzinnych (np. konieczności utrzymania bądź sprawowania opieki nad pozostałymi członkami rodziny).
Ustawodawca zakłada bowiem że obowiązek zwrotu stanowi pewnego rodzaju zasadę (normę), od której odstąpić można tylko i wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych, nagłych czy też niecierpiących zwłoki. Warto również zwrócić uwagę na stanowisko judykatury, zgodnie z którym, rozstrzygając o obowiązku zwrotu, z urzędu należy rozważyć możliwość zastosowania którejkolwiek z ulg, o których mowa w art. 104 ust. 4, w tym nawet w sytuacji, gdy osoba zainteresowana o zastosowanie ulgi nie wnosiła bądź wnosiła o zastosowanie innego sposobu rozstrzygnięcia (tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 18 lipca 2013 r., sygn. akt II SA/Po 211/13, gdzie stwierdzono, że „Wydanie decyzji orzekającej o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia powinno poprzedzić postępowanie wyjaśniające dotyczące aktualnej sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej osoby zobowiązanej do zwrotu świadczenia oraz rozważenie możliwości zastosowania art. 104 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej. Wymagać to będzie ustalenia w ramach tego samego postępowania, czy zachodzi przypadek szczególnie uzasadniony, zwłaszcza z uwagi na sytuację osoby zobowiązanej do zwrotu. Wobec ustawowego wymogu złożenia wniosku, jeśli wniosek taki nie zostanie złożony przez pracownika socjalnego, organ winien pouczyć stronę o takiej możliwości”).
Dokonując analizy konkretnego przypadku, pracownik socjalny w każdej tego rodzaju sytuacji zobligowany jest rozważyć wszystkie okoliczności w sprawie, co w ostateczności może prowadzić do formułowania odpowiednich wniosków jeszcze na etapie postępowania wyjaśniającego. W przypadku więc, gdy pracownik socjalny, zbierając materiał dowodowy na potrzeby wydania decyzji orzekającej o obowiązku zwrotu świadczeń nienależnie pobranych, ustali konieczność zastosowania którejkolwiek z ulg w obowiązku zwrotu, zobligowany jest z urzędu wystosować odpowiednie wnioski do dyrektora / kierownika ośrodka, które to spostrzeżenia muszą zostać uwzględnione przy konstruowaniu treści rozstrzygnięcia.
pawel.w
Starszy referent
Posty: 883
Od: 20 mar 2017, 9:22
Zajmuję się: PS/ŚW/ŚR/FA/ itd.

Napisano: 11 sty 2022, 8:37

Wreszcie wskazać należy postanowienia art. 6 pkt 16 ustawy o pomocy społecznej, gdzie ustawodawca zamieścił definicję legalną nienależnie pobranych świadczeń. Zgodnie z ww. przepisem za świadczenia nienależnie pobrane uznać należy świadczenia pieniężne uzyskane na podstawie przedstawionych nieprawdziwych informacji lub niepoinformowania o zmianie sytuacji materialnej lub osobistej.
Na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie Dyrektor / Kierownik .................... Ośrodka Pomocy Społecznej w .................... ustalił(a) następujący stan faktyczny.


(stan faktyczny wskazujący ostateczną już decyzję uznającą konkretnie wskazane świadczenia pieniężne za świadczenia nienależnie pobrane w rozumieniu ustawy, data doręczenia decyzji, zwrotne potwierdzenie odbioru decyzji, upływ terminu 14 dni na zaskarżenie ww. decyzji, tym samym przymiot ostateczności decyzji stwierdzającej, że świadczenia są nienależnie pobrane. Dalej zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie orzeczenia o obowiązku zwrotu, wywiad środowiskowy, sytuacja rodzinna, dochodowa, majątkowa i zdrowotna zobowiązanego, wniosek pracownika socjalnego o zastosowanie jednej z ulg w obowiązku zwrotu, wniosek / brak wniosku samego zainteresowanego w powyższym zakresie przy czytelnym pouczeniu o możliwości złożenia tego rodzaju wniosku)
Biorąc pod uwagę powyższe, Dyrektor / Kierownik .................... Ośrodka Pomocy Społecznej w .................... stanął(ęła) na stanowisku, zgodnie z którym wobec Pana(i) .................... należało odstąpić od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej w całości, tj. w kwocie .................... zł. Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie, w tym ustalenia pracownika socjalnego poczynione w trakcie wywiadu środowiskowego z dnia ...................., wskazuje na brak możliwości nawet częściowej spłaty zobowiązań wobec Gminy / Miasta .................... Ustalenia faktyczne pozwalają bowiem twierdzić, że zadośćuczynienie obowiązkowi zwrotu (zarówno w całości, jak i w części) stanowiłoby zagrożenie dla zabezpieczenia podstawowych potrzeb bytowych zarówno strony, jak i jej rodziny.


(wskazanie na podstawy faktyczne, które pozwalają twierdzić, że zobowiązanie do jednorazowej lub częściowej spłaty całej należności będzie skutkować pozbawieniem strony i jej rodziny możliwości zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych – np. brak środków zgromadzonych na rachunku bankowym, spożytkowanie nienależnie pobranych świadczeń. Należy także wskazać, że w sprawie nie jest konieczne / zasadne rozłożenie płatności na raty, odroczenie terminu płatności, tj. zastosowanie pozostałych ulg w obowiązku zwrotu)
Dlatego też orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie:
Od decyzji przysługuje odwołanie .................
pawel.w
Starszy referent
Posty: 883
Od: 20 mar 2017, 9:22
Zajmuję się: PS/ŚW/ŚR/FA/ itd.

Napisano: 11 sty 2022, 20:27

Jeszcze ktoś coś podpowie ?
socjalna87
Praktykant
Posty: 20
Od: 08 kwie 2021, 12:53
Zajmuję się: PS



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x