Na podstawie art.163, art. 104, atr.107 KPA( Dz. U. z 2000r.,Nr 98,. poz. 1071 ze zm.) w związku z art.2 pkt 1, art. 3 pkt 1,2,4,10,12,16,22,24 art.4, art.5ust.1,4a, art.6,art.30, art.32 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006r., Nr 139, poz. 992. ze zm.), §2,§15ust.1,2, §18 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 02 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne
ORZEKAM
1. Uchylić w całości z dniem 01.09..2009r. decyzję z dnia 29.07.2009r. nr sprawy dotyczącą przyznania zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami……………………………..
UZASADNIENIE
W dniu 30.09.2009r. strona zgłosiła podjęcie zatrudnienia w ramach stosunku pracy (przedstawiła umowę o pracę z dnia 15.07.2009r.). Jednocześnie wpłynął do tutejszego ośrodka dokument potwierdzający wysokość dochodu z pierwszego pełnego miesiąca tj. wynagrodzenie netto za miesiąc sierpień 2009r.-zgodnie z § 2ust.2 pkt6m rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 02 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne ( Dz. U. z 2005r.,Nr 105, poz.881 ze. zm).
Przedstawiona sytuacja jest w ocenie Organu I instancji uzyskaniem dochodu. Z przedłożonych dokumentów wynika, że Pani uzyskała dochód, którego nie osiągała w roku kalendarzowym stanowiącym podstawę ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych (§15ust.8) rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 02 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne ( Dz. U. Nr 105, poz.881 ze. zm.).
Organ I instancji doliczył dochód uzyskany w oparciu §18 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne ( Dz. U. Nr 105, poz.881 ze. Zm.). Miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę wyniósł 730,96 zł.
W myśl art.5 ust.1 ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek rodzinny wraz z dodatkami przysługuje osobom wskazanym w art. 4 ust.2 cytowanej wyżej ustawy, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie, albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00zł. W przypadku gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie lub dochód osoby uczącej się przekracza kwotę uprawniającą daną rodzinę lub osobę uczącą się do zasiłku rodzinnego, o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. W przypadku przekroczeniu dochodu w kolejnym roku kalendarzowym zasiłek rodzinny nie przysługuje.(art.5 ust.3).
W słowniczku ustawy o świadczeniach rodzinnych wyjaśnione zostało pojęcie dochodu rodziny, które oznacza przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. W okresie zasiłkowym trwającym od dnia 1 września 2008 r. do dnia 31 października 2009 r. prawo do świadczeń rodzinnych ustala się na podstawie dochodu uzyskanego przez rodzinę w roku kalendarzowym 2007.
Ustawa o świadczeniach rodzinnych definiuje uzyskanie dochodu, które obejmuje następujące sytuacje:
• zakończenie urlopu wychowawczego;
• uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych;
• uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło;
• uzyskaniem zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej z wyjątkiem rent przyznanych rolnikom w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego;
• rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej;
Zgodnie z definicją ustawową zatrudnieniem lub inną praca zarobkową jest: wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej- art.3pkt22 cytowanej ustawy.
Jak postanowiono w §18 cytowanego wyżej rozporządzenia w przypadku gdy dochód rodziny powiększony o uzyskany dochód powoduje utratę prawa do świadczeń rodzinnych, świadczenia nie przysługują od miesiąca następującego po pierwszym pełnym miesiącu od uzyskania dochodu. W związku z powyższym, strona traci prawo do świadczeń rodzinnych od 01.09. 2009r.
Zgodnie z art. 163KPA organ administracji publicznej może uchylić lub zmienić decyzję, na mocy której strona nabyła prawo, także w innych przypadkach oraz na innych zasadach niż określone w niniejszym rozdziale, o ile przewidują to przepisy szczególne.
Na zasadzie Art. 32 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych organ właściwy oraz marszałek województwa mogą bez zgody strony zmienić lub uchylić ostateczną decyzję administracyjną, na mocy której strona nabyła prawo do świadczeń rodzinnych, jeżeli uległa zmianie sytuacja rodzinna lub dochodowa rodziny mająca wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych, członek rodziny nabył prawo do świadczeń rodzinnych w innym państwie w związku ze stosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego albo osoba nienależnie pobrała świadczenie rodzinne.
Powyższy stan faktyczny i prawny w pełni uzasadnia wydanie niniejszej decyzji.
Od niniejszej decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Golinie.
Czy ma ktoś wzór decyzji uchylającej ze względu na przekroczenie kryterium dochodowego w związku z odejściem jednego członka rodziny. Dziewczyna, która była wliczana do członków rodziny urodziła dziecko więc odpada. W związku z tym jej matka przekroczyła kryterium dochodowe (teraz 607,38zł) i nie należą już się jej żadne świadczenia
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej po przeprowadzeniu wznowionego postępowania w sprawie decyzji własnej MOPS…. z dnia …. przyznającej Pani … świadczenia z funduszu alimentacyjnego, na podstawie art. 151 § 1 pkt. 2 w związku z art. 145 § 1 pkt. 5 Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r. Nr 98 poz. 1071 z póź. zm.) oraz art. 2 pkt. 7 lit. a, art. 12 ust. 2 oraz art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz. U. z 2009 r. nr 1 poz. 7 z późn. zm.)
POSTANAWIAM
1. uchylić w całości decyzję własną MOPS-… z dnia …
2. odmówić przyznania świadczenia z funduszu alimentacyjnego dla: …, data urodzenia: …
na okres od ……do..
UZASADNIENIE
Zgodnie z ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów świadczenia z funduszu alimentacyjnego (art. 9 ust. 1 i 2) przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725,00zł oraz egzekucja alimentów (prowadzona przez komornika sądowego) w okresie ostatnich dwóch miesięcy jest bezskuteczna. Za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika lub braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą (art. 2 pkt 2 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów).
W dniu składania przez Panią wniosku o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (…. ) na okres zasiłkowy 2010/2011 spełniała Pani kryterium ustawowe: była Pani studentką, dochód nie przekraczał kwoty 725,00zł oraz prowadzone było przez Sąd Okręgowy dochodzenie roszczeń alimentacyjnych od przebywającego w USA pod nieznanym adresem dłużnika … (informacja o stanie sprawy z Sądu Okręgowego … z dnia … Syg. akt. …). Na podstawie powyższych dokumentów Ośrodek decyzją … z dnia …. przyznał Pani świadczenie z funduszu alimentacyjnego w wysokości … miesięcznie od …. do …. Dnia …. dostarczono do Ośrodka pismo Sądu Okręgowego … nr … z dnia … informujące Panią o zamknięciu postępowania w sprawie … (pomoc w dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych od dłużnika przebywającego za granicą) w związku ze śmiercią Pani ojca. Sąd Okręgowy został poinformowany przez organ amerykański, pismem z dnia … że ….. przebywający w Stanach Zjednoczonych zmarł w dniu … Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej …, po powzięciu powyższej informacji postanowieniem z dnia …. wznowił z urzędu postępowanie w sprawie przyznanych Pani świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Śmierć dłużnika alimentacyjnego (Pani ojca) powoduje , że na dzień składania wniosku tj. …. nie miała Pani prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W tym stanie rzeczy pobrane przez Panią świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie od ….. do …. są świadczeniami nienależnymi i podlegają zwrotowi wraz z ustawowymi odsetkami.
Z tych względów orzeczono jak w sentencji decyzji.
POUCZENIE
Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego … za pośrednictwem Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w…. w terminie 14 dni od daty doręczenia.