dłużnik chce za dużo wiedzieć - pomóżcie - Fundusz alimentacyjny, Zaliczka alimentacyjna

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Napisano: 13 maja 2021, 10:49

Dłużnik przebywa w ZK, więc bardzo mu się nudzi i pisze do mnie, żeby wskazać z jakiej pomocy korzysta matka dziecka i dziecko. W przypadku odmowy chce żeby wskazać przepis prawa, który zabrania udzielania jemu takich informacji. Napiszcie na co byście się powołali
Selenit
Stażysta
Posty: 177
Od: 02 maja 2017, 8:32
Zajmuję się: Św, FA, Sr


Napisano: 14 maja 2021, 8:27

Plis pomóżcie dosadnie wskazać gościowi podstawę prawną, z której jednoznacznie będzie wynikało, że nie może żądać od nas takich informacji
Selenit
Stażysta
Posty: 177
Od: 02 maja 2017, 8:32
Zajmuję się: Św, FA, Sr

Napisano: 14 maja 2021, 8:33

Mysle że kpa - dłużnik nie jest strona postepowania
megi14-14
Starszy referent
Posty: 853
Od: 19 sie 2019, 13:18
Zajmuję się: Fundusz alimentacyjny

Napisano: 14 maja 2021, 9:29

wydajesz postanowienie. Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 217 § 1 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego organ administracji publicznej wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie. Zgodnie z art. 217 § KPA Zaświadczenie wydaje się, jeżeli:
1) urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa;
2) osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.
Żaden przepis prawa nie nakazuje urzędowego potwierdzenia otrzymywania lub nie na ww dzieci świadczeń. Może się Pan ubiegać o wydanie zaświadczenia z powodu posiadania interesu prawnego. „Kryterium „interesu prawnego”, na którym oparta jest legitymacja strony w postępowaniu administracyjnym, ma charakter materialnoprawny i wymaga stwierdzenia związku między sferą indywidualnych praw i obowiązków wnoszącego podanie do organu administracji a obowiązującym systemem prawa. Innymi słowy, interes prawny podmiotu wnoszącego podanie przejawia się w tym, że działa on bezpośrednio we własnym imieniu i ma roszczenie o przyznanie uprawnienia lub zwolnienie z nałożonego obowiązku. Pojęcie interesu prawnego należy ujmować w kategoriach obiektywnych. Istnieje on wtedy, kiedy można wskazać przepis prawa, z którego można wywieść dla danego podmiotu określone prawa lub obowiązki. Mieć interes prawny to tyle, co wskazać przepis prawa uprawniający dany podmiot do wystąpienia z określonym żądaniem w stosunku do organu administracji publicznej. Pan nie wskazał przepisu prawa.
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20557
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 14 maja 2021, 9:29

Jednostka ma interes prawny w postępowaniu, jeżeli pomiędzy jej sytuacją prawną a przedmiotem postępowania istnieje – uzasadnione treścią normy prawa materialnego – realne i rzeczywiste powiązanie, czyniące ją „zainteresowaną” tym postępowaniem i w konsekwencji uprawnioną do udziału w nim w charakterze strony. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 lutego 2010 r. I OSK 574/09 nie jest zatem legitymowany do występowania w postępowaniu administracyjnym w charakterze strony ten, kto uzasadnia swój interes prawny zdarzeniami i okolicznościami przewidywanymi, do których osiągnięcia dąży, takimi, które według jego zamiarów wystąpią dopiero w przyszłości. Pan potrzebuj ww zaświadczenia do rozliczenia podatków i zasiłków pobranych w Niemczech (czyli do zdarzenia przyszłego). „Stwierdzenie interesu prawnego sprowadza się do ustalenia związku o charakterze materialnoprawnym między obowiązującą normą prawa administracyjnego materialnego a sytuacją prawną konkretnego podmiotu prawa, polegającą na tym, że akt stosowania tej normy może mieć wpływ na sytuację prawną tego podmiotu w zakresie jego pozycji materialnoprawnej. Jeżeli natomiast akt stosowania danej normy prawnej nie wywiera bezpośredniego wpływu na sferę sytuacji prawnej danego podmiotu, to nie można mówić o interesie prawnym strony, a co za tym idzie – o statusie strony w postępowaniu, w którym dochodzi do konkretyzacji danej normy prawnej” (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 kwietnia 2000 r. III SA 1876/99).
„Pojęcie strony postępowania administracyjnego, jakim posługuje się art. 28 KPA oraz pozostałe przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, może być wyprowadzone tylko z administracyjnego prawa materialnego, to jest z konkretnej normy prawnej, która może stanowić podstawę do sformułowania interesu lub obowiązku prawnego. Interes prawny w postępowaniu administracyjnym oznacza ustalenie przepisu prawa powszechnie obowiązującego, na podstawie którego można skutecznie żądać czynności organu z zamiarem zaspokojenia jakiejś potrzeby. Od tak pojmowanego interesu prawnego należy odróżnić interes faktyczny, kiedy to jednostka jest wprawdzie bezpośrednio zainteresowana rozstrzygnięciem sprawy administracyjnej, nie może jednak wskazać przepisu prawa powszechnie obowiązującego, który stanowiłby podstawę jej roszczenia i w konsekwencji uprawniał ją do żądania stosownych czynności organu administracji. Pan ma interes faktyczny, a nie interes prawny w uzyskanie ww zaświadczenia. Jednoznaczne brzmienie art. 28 KPA nie pozwala na jego dowolną interpretację. Posiadanie przez dany podmiot statusu strony nie zależy więc od subiektywnej oceny tego podmiotu w tym zakresie, zaś okoliczności występujące w danej sprawie muszą w sposób nie budzący wątpliwości wskazywać na przesłanki określone w art. 28 KPA (Wyrok NSA z 9.2.2010 r. I OSK 1035/09).
Podsumowując nie jest Pan stroną postępowania i nie ma interesu prawnego w sprawie zasiłku rodzinnego i świadczenia wychowawczego. Prawo do takiej informacji ma tylko Strona postępowania. Pan ma zasądzone alimenty na ww dzieci, nie figuruje w składzie rodziny. Ponadto zgodnie z art. 15 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) 2016/679 z dnia 27.04.2016 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46 (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. Urz. UE L z 2016 r. nr 119/1 osoba, której dane dotyczą, jest uprawniona do uzyskania od administratora potwierdzenia, czy przetwarzane są dane osobowe jej dotyczące, a jeżeli ma to miejsce, jest uprawniona do uzyskania dostępu do nich. Pan nie figuruje w składzie rodziny, ma Pan zasądzone ugodą alimenty na ww dzieci, więc dane te Pana nie dotyczą. W związku z powyższym odmawia się Panu wydania ww zaświadczenia.
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20557
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x