
Art. 15 zzziba 1. Dochód na jednego członka gospodarstwa domowego, będący podstawą ustalenia prawa do dodatku mieszkaniowego z mocą wsteczną, ustala się za okres 3kolejnych miesięcy poprzedzających miesiąc, od którego ma zostać przyznany dodatek mieszkaniowy z mocą wsteczną.calibra pisze: ↑20 sty 2022, 11:59facet chce złożyc wniosek wstecz. chce od maja 2021. jeden wniosek z klauzula na okres od maja 2021 do października 2021. Drugi od listopada 2021. można tak w ogole, że ten drugi wniosek nie jest cały okres wstecz tylko "troche wstecz" i "troche bieżący"? jak wziąć do tego dochody i wydatki? wydatki za kwiecień i październik? dochody do pierwszego wniosku luty-kwiecień, a drugi sierpień-październik? dostalam dm jako nowe zadanie i chyba nie do końca rozumiem "opcje wstecz"?![]()
Dlaczego cofasz sie aż do maja? Dodatek przyznajemy na 6 m-cy, wg mnie możesz cofnąć się do sierpnia 2021calibra pisze: ↑20 sty 2022, 11:59facet chce złożyc wniosek wstecz. chce od maja 2021. jeden wniosek z klauzula na okres od maja 2021 do października 2021. Drugi od listopada 2021. można tak w ogole, że ten drugi wniosek nie jest cały okres wstecz tylko "troche wstecz" i "troche bieżący"? jak wziąć do tego dochody i wydatki? wydatki za kwiecień i październik? dochody do pierwszego wniosku luty-kwiecień, a drugi sierpień-październik? dostalam dm jako nowe zadanie i chyba nie do końca rozumiem "opcje wstecz"?![]()
napisane jest ze od rozpoczecia pandemii, a przyznac max 6 mies wstecz...natomiast jezeli sa dwa wnioski zlozone, z wlasciwymi dochodami i wydatkami...(bo nie beda te same) to mysle...taka byla mowa tu o tym....ze mozna
może się ubiegać od momentu ogłoszenia epidemii tj. kwiecień 2020r.tak mi zlozył 2 wnioski. z czego to wynika, ze można sie cofnąć max 6 mcy?
dziekibrodafix pisze: ↑27 sty 2022, 12:05W odniesieniu do interpretacji art. 15zzzib ust. 5 ustawy w sprawie Covid-19, wyjaśniam, że przepis ten dotyczy przykładowo sytuacji, w której wnioskodawca składa wniosek o dodatek mieszkaniowy za okres częściowo z mocą wsteczną i częściowo na przyszłość. W takim przypadku, okres, o którym mowa w art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2133, z późn. zm.), skraca się o liczbę miesięcy poprzedzających pierwszy dzień miesiąca następujący po dniu złożenia wniosku, za które przyznano dodatek mieszkaniowy. Przepis art. 7 ust. 5 ustawy o dodatkach mieszkaniowych stanowi bowiem, że dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.
Tym samym w ww. art. 15zzzib ust. 5 zastrzeżono, że łączny okres dodatku mieszkaniowego (w tym za okres wstecz), nie może przekroczyć 6 miesięcy.
( ostatnie zdanie dotyczy pojedyńczego wniosku).
Natomiast wnioskodawca może złożyć tyle wniosków ile potrzeba by pokryły cały okres od kwietnia 2020r tj. od początku pandemii - do każdego takiego wniosku musi dołączyć klauzulę z odp. zakreślonym okresem, na który ma zostać przyznany dodatek z mocą wsteczną.
zgodnie bowiem z art. 15zzzib ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842, z późn. zm.), dalej ustawa w sprawie Covid-19, za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonych z powodu COVID-19, dodatek mieszkaniowy, o którym mowa w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, może zostać przyznany z mocą wsteczną.
powyższe jest odp z Wydział Praw Lokatorów i Utrzymania Zasobów Mieszkaniowych
Departament Mieszkalnictwa
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii