Moi drodzy, to podsumowując odbiorca końcowy, czyli osoba która jest na fakturze, to musi być nasz wnioskodawca tak? Nie może być nikt inny (żona, mąż, najemca itd.) ? A co z 2 gospodarstwami, jak mają jeden licznik to też damy im odmowę tak? Bo nie będzie 2 odbiorców końcowych?
Mazur mówił podobno, że odbiorca= wnioskodawca,potem coś pomieszał że żona jednak może, to jak to w końcu przyjmujecie?
Nawet jeśli odbiorca będzie tylko w składzie gospodarstwa domowego, to już inne gospodarstwo domowe z tego samego adresu w oddzielnym lokalu (ale bez osobnej umowy na energię) nie dostanie dodatku
W przypadku gdy ktoś składa na dodatek elektryczny - podstawowy, nie musi przynosić faktur. Skąd wtedy wiadomo, że odbiorca wchodzi w skład gospodarstwa domowego?
Wnioskodawca deklaruje skład gospodarstwa, ale jedną fakturę wg mnie powinien dołączyć w celu weryfikacji tego czy jest faktycznie odbiorcą (i czy nie ma fotowoltaiki).
Wnioskodawcą musi być odbiorca końcowy, jeśli jest np żona to u nas przepisują wniosek na osobę z rachunku. Natomiast nie wiem co w przypadku dwóch gospodarstw. Czy wtedy drugi licznik musi być zarejestrowany na tą osobę z drugiego gospodarstwa. Czasem jest jeden na cały budynek. Zrobiono rozdzielność gospodarstw ale zapis o odbiorcy końcowym nadaj obowiązuje.
Wystąpiłam z pytaniem na INFORlex o poradę odnoście dodatku elektrycznego.
Chodziło o 2 sytuacje,
1 - samotny facet wynajmuje mieszkanie
2 - starsza Pani mieszka samotnie w mieszkaniu córki.
W obu przypadkach umowy z energią podpisane są na właścicieli.
Odpowiedź z lexa:
Wskazana kwestia, że”... obie te osoby nie są odbiorcami energii w rozumieniu art 3 pkt 13b w odniesieniu do 13a - Prawo energetyczne, czyli nie mają zapisanego na siebie liczka energii”, nie ma znaczenia dla ww. kwestii .
Wskazane przepisy art 3 pkt 13a i 13b ustawy ustawy – Prawo energetyczne definiują pojęcia:
-odbiorcy końcowego – jako odbiorcy dokonującego zakupu paliw lub energii na własny użytek; do własnego użytku nie zalicza się energii elektrycznej zakupionej w celu jej magazynowania lub zużycia na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej oraz paliw gazowych zakupionych w celu ich zużycia na potrzeby przesyłania, dystrybucji, magazynowania paliw gazowych, skraplania gazu ziemnego lub regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego;
-odbiorcy paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła w gospodarstwie domowym – jako odbiorcy końcowego dokonującego zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła wyłącznie w celu ich zużycia w gospodarstwie domowym.
Kwestia, że obie te osoby nie są odbiorcami energii w rozumieniu art 3 pkt 13b w odniesieniu do 13a - Prawo energetyczne i nie mają zapisanego na siebie liczka energii jest źle rozumiana.
Przepis art. 27 ust.1 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektryczne zawarty w rozdziale 4 Dodatek elektryczny art. 27 ust.1 stanowi, że dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w rozumieniu art. 3 pkt 13b ustawy – Prawo energetyczne.
Przepis ten nie nawiązuje do faktu posiadania lub nie licznika, ale pojęcia gospodarstwa domowego i przesłanek przyznania dodatku.
To prawda że ustawa nie pisze o liczniku, tylko o zakupie energii na własny użytek, ale "posiadanie licznika" (który tak naprawdę nie jest własnością odbiorcy energii) to tak jakby skutek tego że ktoś ma możliwość zakupu energii.
(i tutaj na scenę wchodzą liczniki przedpłacone, gdzie z numerem licznika można sobie iść do "elektrowni" i "kupić prądu za 50zł" i wcale nie trzeba być "właścicielem" tego licznika )