dofinansowanie wynagrodzeń RZZ i RDD - Piecza Zastępcza

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]

Napisano: 12 gru 2023, 8:53

5 grudnia pojawiła się informacją, że rada ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu wsparcia powiatu w organizacji i tworzeniu rodzinnych form pieczy zastępczej w 2024 r. znalazł ktoś może tą uchwałę bądź projekt tego?

a jeśli chodzi o rok 2023 to 11 miało być ogłoszenie wysokości i wgl. znalazł ktoś coś lub dostał jakąś informację?
monika.PCPR
Praktykant
Posty: 26
Od: 20 mar 2023, 13:39
Zajmuję się: PS/ŚW


Napisano: 12 gru 2023, 9:21

dzwoniłem tam w piątek i owszem miało być w poniedziałek ogłoszenie ale Pani mówiła aby teraz czekać na pisma bo będą wysyłać do Powiatów informacje wraz z oświadczeniami o przyjęciu/odrzuceniu otrzymanego dofinansowania
TOMASZ18
Stażysta
Posty: 154
Od: 16 mar 2016, 9:42
Zajmuję się:

Napisano: 12 gru 2023, 14:07

Nasz powiat (warmińsko - mazurskie) dzisiaj otrzymał informację o przyznaniu dotacji wraz z oświadczeniem do wypełnienia o przyjęciu bądź odrzuceniu dotacji
Paulinapcpr
Praktykant
Posty: 46
Od: 04 kwie 2017, 23:02
Zajmuję się: piecza zastępcza
księgowość

Napisano: 13 gru 2023, 12:03

powiat janowski woj.lubelskie też już ma oświadczenie
Kaśka20
Praktykant
Posty: 2
Od: 31 mar 2023, 14:18
Zajmuję się: świadczeniami, porozumieniami, notami w PCPR dla rodzin

Napisano: 14 gru 2023, 11:29

nasz powiat również otrzymał przyznanie środków, o które wnioskowaliśmy. Z tym, że pojawiły się nowe informacje dot. rozliczenia środków. Okazuje się, że kwota musi zostać pomniejszona o wpływy z gmin i powiatów ewentualnie po otrzymaniu całości dofinansowania należy zwrócić odpowiednie kwoty powiatom i gminom (żeby nie było podwójnego finansowania). Mam pytanie, jak wyliczacie wnioskowaną kwotę? u nas, jak odjęliśmy wpływy gmin i powiatów to wyszliśmy na minusie, co sugerowałoby rezygnację z programu. ale jeśli przyjmiemy zasadę, którą przekazał Wojewoda Wielkopolski, to należy zachować stosunek 80% dofinansowania i 20% wkładu własnego to wyliczenia wychodzą inne. Każdy powiat inaczej interpretuje wyliczenia, nie wiadomo z której strony to ugryźć. Jak wyliczacie kwotę końcową dofinansowania?
agnieszka1509
Praktykant
Posty: 32
Od: 28 kwie 2021, 9:36
Zajmuję się: Pomoc instytucjonalna / pracownik socjalny

Napisano: 15 gru 2023, 8:35

z tego co się orientuje te wytyczne/interpretacje nie są wiążące i my nie pomniejszaliśmy o wpływy z gmin i powiatów, nasz wojewódzki urząd tego nie kwestionował
TOMASZ18
Stażysta
Posty: 154
Od: 16 mar 2016, 9:42
Zajmuję się:

Napisano: 15 gru 2023, 9:49

My dostaliśmy interpretacje z ministerstwa i nie pomniejszamy, nie robimy żadnych zwrotów
Paulinapcpr
Praktykant
Posty: 46
Od: 04 kwie 2017, 23:02
Zajmuję się: piecza zastępcza
księgowość

Napisano: 15 gru 2023, 9:54

Dzień dobry,
zgodnie z zapisami Programu i przekazanymi wcześniej wyjaśnieniami adresatem są powiaty, które realizują zadania z zakresu wspierania rodziny oraz systemu pieczy zastępczej, dotyczące organizacji i tworzenia rodzinnych form pieczy zastępczej. Adresatami programu nie są podmioty zobowiązane do ponoszenia kosztów pobytu dzieci w rodzinnych formach pieczy zastępczej.

Jednostki ponoszące koszty wynagrodzenia rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka wyłącznie w związku z umieszczeniem tam dzieci, nie mogą wymagać, aby powiat, który zawarł umowę z daną rodziną lub prowadzącym RDD, przekazał im część uzyskanego dofinansowania, odpowiednio do udziału w finansowaniu wynagrodzenia.

Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej rodzinie zastępczej zawodowej i prowadzącemu rodzinny dom dziecka przysługuje wynagrodzenie. Wynagrodzenie to musi być zabezpieczone przez organizatora niezależnie od liczby dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka. Dlatego właśnie to organizator może uzyskać dofinansowanie.

Jeżeli jednak powiat wypłacający wynagrodzenie uzyskał częściowy zwrot tego wynagrodzenia z innych jednostek, przez co rzeczywiście poniesione koszty były niższe niż uzyskane dofinansowanie, jako organizator wnioskujący o dofinansowanie, pozostawia sobie wszystkie środki w Funduszu Pracy, i może zmniejszyć zwrot pobierany od innych powiatów/gmin, z uwagi na to, że koszty zostały pokryte z innych źródeł (z Programu).
Jeżeli dofinansowanie z Programu nie przekracza 80% poniesionych kosztów (niepodlegających zwrotowi), nie ma to wpływu na rozliczenia z innymi jednostkami.
Jeśli powiat nie poniósł kosztów związanych z realizacją zawartej umowy z rodziną lub prowadzącym RDD, bo wynagrodzenie w 100% zostało pokryte przez inne jednostki, lub nie jest zainteresowany uzyskaniem dofinansowania, bo ponosi tylko część kosztów wynagrodzenia, nie musi wnioskować o dofinansowanie. Inne jednostki, finansujące wynagrodzenia nie mogą wymagać złożenia takiego wniosku i obniżenia tym samym kwoty, jaką zobowiązane są zwrócić.
Sposób rozliczenia z inną jednostką zależy od zawartych porozumień. Rozliczenie to nie będzie dotyczyło przekazanych środków Funduszu Pracy. Może dotyczyć kwoty, jaką powiat uzyskał z tytułu zwrotu kosztów w związku z obowiązkiem współfinansowania rodziny lub prowadzącego RDD. Forma zwrotu i sposób rozliczania się podmiotów musi być zgodna z obowiązującymi przepisami w zakresie finansów publicznych i rachunkowości.

Jeżeli łączne wynagrodzenie wypłacone rodzinie zastępczej lub prowadzącemu RDD było niższe niż 80% stawki wskazanej w Programie (odpowiednio 1 900 zł lub 2 360 zł), dofinansowanie nie przysługuje. Przyznawana kwota jest dofinansowaniem i musi być wydatkowana zgodnie z ustawą o finansach publicznych.
Paulinapcpr
Praktykant
Posty: 46
Od: 04 kwie 2017, 23:02
Zajmuję się: piecza zastępcza
księgowość



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x