Dorosły wychowanek a osoba usamodzielniania - Stare tematy

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Napisano: 27 cze 2013, 12:47

Witam

Mam do Was pytanie. Czy w Waszych Ośrodkach rozróżniacie dorosłych wychowanków, którzy po osiągnięciu pełnoletności dalej są w rodzinie zastępczej a od tych, którzy są \"osobami usamodzielnianymi\"?

Czy u Was dorośli wychowankowie dostają pomoc na usamodzielnienie i zagospodarowanie?

Pytam, bo wg przepisów wynika, że jeśli dorosły pozostaje dalej w dotychczasowej rodzinie zastępczej to RZ przysługuje pomoc jeśli wychowanek kontynuuje naukę.

Czy z ww. wychowankami spisujecie IPU?

Osoba usamodzielniana to taka, która OPUSZCZA RZ, ponadto IPU spisuje się tylko z osobą usamodzielnianą i trzeba go spisać na conajmniej 1 miesiąc zanim skończy 18 lat, co automatycznie wyklucza dorosłych wychowanków pozostających w pieczy z kręgu osób usamodzielnianych (wszak oni nie opuszczają RZ).
A zgodnie z ustawą pomoc na usamodzielnienie i zagospodarowanie jest tylko dla osób usamodzielnianych.

Jak to robicie u Was? Pytam, bo wg starych przepisów osobą usamodzielnianą była także ta, co osiągnęła pełnoletność w RZ, a teraz zostało to ujęte inaczej i rozgraniczone.

Kasia
~Kasia
VIP
Posty: 2001
Od: 29 mar 2007, 16:54
Zajmuję się:
Lokalizacja: Ryczywół, Polska


Napisano: 27 cze 2013, 13:53

Teoretycznie masz rację. Osoba usamodzielniana to ta, która opuszcza pieczę zastępczą. Tylko skąd to masz wiedzieć czy pieczę opuści czy nie i czy stanie się osobą usamodzielnianą zgodnie z definicją ustawową? My stosujemy rozwiązanie polegające na tym, że zgodnie z art. 145 ust. 2 każda osoba, która ma 2 miesiące do osiągnięcia 18 lat powinna wskazać opiekuna usamodzielnienia. Zgodnie z ust. 4 tego artykułu, na miesiąc przed uzyskaniem pełnoletności osoba taka opracowuje IPU. W tym IPU określa co chce dalej ze sobą zrobić, może też wybrać opcję pozostania w dotychczasowej rodzinie lub placówce. W ten sposób spełniamy przepisy ustawy i unikamy niebezpieczeństwa nieposiadania IPU przez usamodzielnianą osobę - bez względu na to, kiedy opuści pieczę. Dla osoby, która zgodnie z art. 37 przebywa w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka nie prowadzimy planów pomocy dziecku - bo to już nie jest w świetle prawa dziecko i nie jest już w pieczy zastępczej. Jedynym dokumentem określającym cele i sytuację oraz sposób osiągnięcia celów przez tę osobę jak również możliwość uzyskania wsparcia jest IPU.
Kasia
~Kasia
VIP
Posty: 2001
Od: 29 mar 2007, 16:54
Zajmuję się:
Lokalizacja: Ryczywół, Polska

Napisano: 27 cze 2013, 13:58

No właśnie, tu jest ta \"luka\", bo też IPU spisuje \"osoba usamodzielniana\" na miesiąc przed 18-tką a przecież nie jest nią osoba pozostająca dalej w dotychczasowej rodzinie zastępczej.

Więc jak może taka osoba, która nie jest z definicji osobą usamodzielnianą spisać IPU?
Kasia
~Kasia
VIP
Posty: 2001
Od: 29 mar 2007, 16:54
Zajmuję się:
Lokalizacja: Ryczywół, Polska

Napisano: 27 cze 2013, 14:01

Dodałam 2 do imienia by się nie myliło :)

Dodam jeszcze, że ustawodawca w mojej ocenie celowo rozgraniczył te dwa rodzaje osób i tylko usamodzielnianym przysługuje dodatkowa pomoc (na usamodzielnienie, zagospodarowanie), gdyby było inaczej, nie stosowałby oddzielnego zapisu dla osób pozostających w dotychczasowej RZ tylko zostawił zapis jaki był ustawie o pomocy społecznej.

Wcześniej było bez znaczenia czy opuszcza, bo wystarczyło ukończyć 18 lat w pieczy i to już była osoba usamodzielniana.
Poza tym wcześniej nie było terminu spisania IPU, a teraz jest, dlatego moim zdaniem to się jednak wyklucza. Luka jest, ale nie do końca. Wiadomo, że lepiej dla wychowanków, by mieli wybór, ale nie do końca jest to zgodne z przepisami.

~Kasia2

Napisano: 27 cze 2013, 20:25

Kasiu2 - dzięki za zmianę imienia bo nie dostrzegłam, że dwie Kasie ze sobą korespondują. Masz całkowicie rację. Do czasu aż pełnoletni nie \"opuści\" byłej r.z. czy r.d.d. nie jest osobą usamodzielnianą i nie przysługują mu świadczenia związane z usamodzielnieniem.
Kasia
~Kasia
VIP
Posty: 2001
Od: 29 mar 2007, 16:54
Zajmuję się:
Lokalizacja: Ryczywół, Polska

Napisano: 28 cze 2013, 12:11

wczesniej też były terminy, 2 miesiace przed opiekun, miesiąc przed program. myslę, ze niepotrzebnie sie tak zastanawiacie. z każdym przed 18-tką trzeba spisać program i wpisac w nim czy zostaje czy opuszcza pieczę. jak dla mnie to jest jasne - zostaje - pomoc przysługuje rodzinie, opuszcza - dostaje pomoc na kontynuowanie nauki i zgodnie z programem w odpowiednich terminach pomoc na usamodzielnienie (zazwyczaj po zakończeniu nauki) i pomoc na zagospodarowanie w miejscu osiedlenia... i ew. inną pomoc. przeciez wychowanek na miesiąc przed 18 też nie jest osobą usamodzielnianą...
~Dora

Napisano: 28 cze 2013, 15:28

Dora, ale wcześniej był inny zapis jeśli chodzi o osoby usamodzielniane.

W ustawie o pomocy społecznej, każdy dorosły był osobą usamodzielnianą, nieważne, czy zostawał w rodzinie zastępczej czy odchodził, liczyło się, że kończył 18 lat w rodzinie.

A teraz rozgraniczyli, osobno dali dorosłych pozostających w dotychczasowej rodzinie zastępczej i osobno tych opuszczających, którzy wg definicji są osobami usamodzielnianymi.

Na wielu stronach OPS, PCPR, widzę zapisy starej ustawy, a teraz definicja osoby usamodzielnianej brzmi inaczej.
~Kasia2



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x