Mam pytanie. Osoba pobierała zasiłek stały z uwagi na umiarkowany stopień niepełnosprawności. Orzeczenie ważne do marca br. Przyznano zasiłek stały na mocy ustawy Covidowej. w między czasie osoba ponowie stanęła na komisji i otrzymała lekki stopień niepełnosprawności. Złożyła odwołanie od tego orzeczenia. czy dalej wypłacamy zasiłek stały Covidowy do momentu rozstrzygnięcia odwołania od orzeczenia? czy jeżeli teraz ma lekki stopień to uchylamy decyzję o stałym? podpowiedzcie dziękuje
„Orzeczenie o niepełnosprawności niewątpliwie jest decyzją administracyjną w rozumieniu art. 104 kpa w zw. z art. 66 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych”. (Tak: Uchwała 7 sędziów NSA z dnia 02.12.2002 r., sygn. akt: OPS 11/02, publ. CBOSA).
Według Wyroku WSA w Bydgoszczy sygn. akt: II SA/Bd 1213/14, publ. CBOSA – utrwalone w orzecznictwie sądu administracyjnego jest stanowisko, iż w odniesieniu do niektórych postanowień procesowych i incydentalnych, których nie reguluje ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776) z racji odesłania mają zastosowanie przepisy k.p.a. Stąd też w tych sprawach przysługują środki prawne przewidziane w k.p.a., a następnie skarga do sądu administracyjnego (por. Uchwały NSA z dnia 8 listopada 2000 r. - OPS 12/99, ONSA 2000, nr 2, poz. 47 i z dnia 6 listopada 2000 r. OPS 8/00 - ONSA 2001, nr 2, poz. 51).
A więc analogicznie jak decyzja administracyjna – orzeczenie stanie się ostateczne dopiero po wyczerpaniu środków odwoławczych. Dlatego stare orzeczenie i decyzja przedłużająca zasiłek zgodnie z „ustawą covidową” nadal pozostają w mocy, ponieważ ze względu na złożone odwołanie - postępowanie w tej sprawie jest cały czas w toku, nowe orzeczenie nie weszło do obrotu prawnego i nie można na jego podstawie wydać rozstrzygnięcia w rozpatrywanej sprawie.