Czy ktoś miał taki przypadek, że osoba ma duże oszczędności i chce iść do DPS na normalnych warunkach.
Czy można te oszczędności traktować jako dochód? Może ktoś coś mi odpowie.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 września 2018 r., IV SA/Gl 559/18, LEX nr 2567212:
„Nie ulega wątpliwości, że oszczędności skarżącej, które sama zdeklarowała w oświadczeniu o stanie majątkowym z dnia 22 stycznia 2018 r. stanowią wyłącznie jej zasoby pieniężne, które nie zostały spożytkowane np. na zaspokojenie bieżących potrzeb. Ich źródło może być różne, zawsze jednak uzyskanie jakichkolwiek oszczędności wymaga upływu określonego czasu (zwykle dłuższego), w celu ich zgromadzenia. Okoliczność tą podniosła skarżąca zarówno w odwołaniu, jak też w skardze, podkreślając, że oszczędności zgromadzone na jej rachunku bankowym stanowią dorobek jej całego życia. Zdaniem składu orzekającego, tak zgromadzone oszczędności pochodzą z określonych różnych okresów i dochodów, co więcej z założenia nie mają i nie mogą mieć charakteru jednorazowego, gdyż ich istotą jest gromadzenie i kumulacja środków pieniężnych. Z tego powodu przez lata gromadzone na takiej zasadzie oszczędności, nie powinny podlegać wliczeniu do dochodu.”
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 18 maja 2018 r., IV SA/Wr 157/18, LEX nr 2510585:
„Oszczędności nie są w ogóle dochodem w rozumieniu art. 8 ust. 3 u.p.s. Należy je traktować w kategoriach posiadanego majątku (zasobów), a nie uzyskiwanego dochodu. Dochodem w takim przypadku mogłaby być co najwyżej ewentualna stopa zwrotu z ulokowanych oszczędności.”
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 października 2017 r., II SA/Po 353/17, LEX nr 2397088:
„Zgodnie z poglądami wyrażanymi w orzecznictwie za dochód w rozumieniu art. 8 ust. 1 u.p.s. nie można uznać wypłaty środków zgromadzonych uprzednio przez stronę na jej rachunku bankowym, książeczce oszczędnościowej, lokacie oszczędnościowej lub innej formie przechowywania i oszczędzania środków pieniężnych. Wypłata tych środków (oszczędności) nie tworzy bowiem przysporzenia po stronie ich dysponenta, lecz stanowi tylko czynność polegającą na zmianie sposobu przechowywania już wcześniej posiadanych środków. Nie dotyczy to jedynie wypłaty kwoty uzyskanej z tytułu odsetek od oszczędności zgromadzonych na tym rachunku czy lokacie, albowiem wartość odsetek stanowi przysporzenie majątkowe, a więc przychód właściciela rachunku/lokaty.”
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 sierpnia 2017 r., II SA/Po 352/17, LEX nr 2357188:
„Dostrzeżone przez Sąd uchybienie skutkowały nieprawidłowym ustaleniem dochodu skarżącej oraz jej rodziny, co rzutowało na odmowę przyznania wnioskowanej pomocy. Zgodnie z art. 8 ust. 3 u.p.s. za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej (…)za dochód w rozumieniu art. 8 ust. 1 u.p.s. nie można uznać wypłaty środków zgromadzonych uprzednio przez stronę na jej rachunku bankowym, książeczce oszczędnościowej, lokacie oszczędnościowej lub innej formie przechowywania i oszczędzania środków pieniężnych. Wypłata tych środków (oszczędności) nie tworzy bowiem przysporzenia po stronie ich dysponenta, lecz stanowi tylko czynność polegającą na zmianie sposobu przechowywania już wcześniej posiadanych środków.”