Co do zasady nie przysługuje ale jak zabrnie do WSA to dostanie. Jeżeli chodzi o dokumenty to Pani powinna zawiesić działalność i iść do ZUS zgłosić, że zawiesza działalność w związku opieką nad dzieckiem. ZUS wystawia zaświadczenie, że działalność jest zawieszona w związku opieką i to CI wystarczy. https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00141
Uwaga! Inaczej jest, jeśli zawieszasz działalność z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem. W takiej sytuacji twoje składki mogą być opłacane w całości z budżetu państwa. Musisz jednak zgłosić się do ZUS, żeby z tego skorzystać. https://www.zus.pl/firmy/wyrejestrowani ... ialalnosci
Możesz bezterminowo zawiesić swoją działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG. Zaś spółki zarejestrowane w KRS mogą zawiesić działalność od 30 dni do 24 miesięcy. Jako przedsiębiorca możesz również zawiesić działalność na 36 miesięcy, gdy chcesz sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. Wówczas zgłaszasz w CEIDG „normalne” zawieszenie, a w ZUS załatwiasz pozostałe formalności dotyczące świadczeń przysługujących Tobie, jako przedsiębiorcy, który opiekuje się dzieckiem.
Czyli dobrze rozumiem, że nawet jak zwiesi działalność w związku z opieką nad dzieckiem i otrzyma zaświadczenie z ZUS to w dalszym ciągu się jej nie należy?
Decyzja odmowna i ewentualnie strona musi się odwołać?
"W świetle powyższych regulacji dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem jest związany z uprawnieniem do urlopu wychowawczego przysługującemu pracownikowi. Brak analogicznych rozwiązań na gruncie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w kontekście przedsiębiorcy. Co prawda przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, lecz instytucji tej nie można utożsamiać z urlopem wychowawczym (w przeciwnym wypadku ustawodawca posłużył by się tożsamym wyrażeniem). Skoro jednym z wymogów przyznania świadczenia z tytułu opieki nad dzieckiem jest uprawnienie do urlopu wychowawczego, to jego brak musi skutkować wydaniem przez organ decyzji odmownej (wyrok WSA w Gliwicach z 22 stycznia 2015 r., IV SA/Gl 454/14; wyrok WSA w Łodzi z 2 grudnia 2015 r., II SA/Łd 909/15; wyrok WSA w Łodzi z 20 marca 2018 r., II SA/Łd 477/17, cbosa)."
2- https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/99073B69E8
Wobec powyższego wskazywanie przez Kolegium, na zróżnicowanie osób prowadzących działalność gospodarczą i pracowników z uwagi na łączące się z prowadzeniem wspomnianej działalności ryzyko ekonomiczne oraz brak takiego ryzyka w przypadku pracowników należy uznać za nietrafne. Okoliczność ta nie ma bowiem związku z istotą sprawy i rodzajem świadczenia wnioskowanego przez skarżącą – związanego wyłącznie ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem do 5 roku życia. Co istotne, w tym wypadku to wychowywanie dziecka jest powodem, dla którego skarżąca nie prowadzi swojej działalności i nie ma to najmniejszego związku z ewentualnym ryzykiem ekonomicznym, względy ekonomiczne nie były bowiem powodem jej zawieszenia. Z tego punktu widzenia, skarżąca znajduje się w takim samym położeniu, jak pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę, która korzysta z urlopu wychowawczego, a różnicowanie ich sytuacji z uwagi na formę zatrudnienia należy uznać za nieuzasadnione.