dziecko ma przyznane becikowe na własne dziecko - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Napisano: 30 lis 2012, 13:15

niepełnoletnie dziecko urodziło własne dziecko, złożyła wniosek o becikowe i ... przyznano jej świadczenie czy to słusznie????? a gdzie ustalenie opiekuna prawnego??? Przecież wnioskodawca ma ukończone zaledwie 15 lat???
~myszka


Napisano: 08 gru 2012, 12:28

ja przyznaję niepełnoletnim matkom za zgodą ich opiekuna prawnego lub ich przedstawiciela ustawowego ale tylko tym które ukończyły 16 rok życia.One mają ograniczona zdolność do czynności prawnych i dlatego wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego (rodzica)
15-latce bym nie przyznała .....
~~o~

Napisano: 11 sty 2013, 23:12

opiekuna faktycznego dziecka trzeba ustalić przez sąd.
~Dorota

Napisano: 14 sty 2013, 19:44

Wniosek powinien złożyć opiekun prawny np. babcia na urodzonego wnuka - po ustaleniu jej opiekunem prawnym przez sąd
~ana

Napisano: 14 sty 2013, 23:32

a kto powinien być wpisany w skład rodziny?? dziecko i jego opiekun prawny czy też dziadek dziecka i pozostałe dzieci dziadka??
~Stenia

Napisano: 21 sty 2013, 14:54


Stanowisko w sprawie nieletnich matek ubiegających się o świadczenia rodzinne, w tym jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka

Strona głównaWsparcie dla rodzin z dziećmiŚwiadczenia rodzinneKOMUNIKATY DOTYCZĄCE ŚWIADCZEŃ RODZINNYCHStanowisko w sprawie nieletnich matek ubiegających się o świadczenia rodzinne, w tym jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka


Brak pełnoletności u matki nie stanowi przesłanki wykluczającej możliwość przyznania na jej dziecko świadczeń rodzinnych, w tym jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. W takim przypadku możliwe są dwie drogi uzyskania ww. świadczeń.

Po pierwsze, jeżeli nieletnia matka ukończyła 13 lat, to zgodnie z art. 15 Kodeksu cywilnego ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W takim przypadku, za zgodą przedstawiciela ustawowego może złożyć osobiście wniosek o odpowiednie świadczenia rodzinne (art. 17 Kc).

Po drugie, drogą do otrzymania świadczeń rodzinnych na dziecko nieletniej matki jest ustanowienie dla dziecka opiekuna prawnego. Osoba małoletnia nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, więc zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie będzie miała wobec swojego dziecka władzy rodzicielskiej. Przepisy kodeksu wyraźnie stanowią w art. 94 § 3, że jeżeli rodzic nie ma władzy rodzicielskiej, to dla dziecka powinien być ustalony opiekun prawny. Opiekun prawny jest uprawniony do pobierania świadczeń rodzinnych na dziecko znajdujące się pod jego opieką.

Przy wyborze tego rozwiązania należy dodać, że do członków rodziny opiekuna prawnego nie zalicza się dziecka pozostającego pod jego opieką. Na to dziecko opiekun prawny wypełnia odrębny wniosek o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami, w składzie rodziny wymieniając tylko to dziecko, a w dochodzie rodziny wyłącznie ewentualny dochód dziecka. Jeżeli osoba pełniąca funkcję opiekuna prawnego występuje z wnioskiem o zasiłek rodzinny na swoje biologiczne dzieci, to w składzie rodziny podaje wyłącznie siebie, swojego małżonka oraz biologiczne dzieci. Natomiast nie wlicza dziecka znajdującego się pod opieką prawną. W przypadku ustanowienia opiekuna prawnego dla dziecka nieletniej matki, instytucja opiekuna prawnego wygasa z chwilą uzyskania przez matkę pełnoletności. Jako osoba pełnoletnia powinna wtedy samodzielnie ubiegać się o zasiłek rodzinny na swoje dziecko
~ANNA



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x