Dzierżawa gruntu rolnego - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Napisano: 07 maja 2014, 13:15

Witam serdecznie.
Napiszcie proszę jak winna wyglądać umowa dzierżawy gruntu rolnego??
Co to znaczy że ma być sporządzona na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników??
Mam umowę dzierżawy zawarta na okres 10 lat, dzierżawcą jest siostra, umowa podbita za zgodność z oryginałem przez Sekretarza gminy.... i tyle.
Nie ma żadnej adnotacji, iż taka umowa została wpisana do wydziału gruntów, zgłoszona do starostwa, zero nadania jakiegoś numeru... nic.
Czy „podbicie” przez Sekretarza gminy jest jednoznaczne ze zgłoszeniem jej tam gdzie winna być przedłożona??
Zaznaczę jeszcze, że wydzierżawiający nie jest emerytem lub rencistą to osoba w sile wieku zatrudniona na podstawie umowy o pracę.
Proszę bardzo aby ktoś z orientujących się w tematyce wyjaśnił mi czy posiadając nakaz płatniczy i owa umowę dzierżawy mam podstawy do tego aby nie liczyć tego dochodu?? a może powinienem wezwać do uzupełnienia dokumentów?? z tym że jeśli czegoś brakuje to o co miałbym prosić :/
Pomóżcie proszę :)
Pablo 2


Napisano: 07 maja 2014, 13:43

O wydzierżawieniu ziemi
I OSK 1922/10 - Wyrok NSA z 2011-03-09
[…]
Zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach rodzinnych za dochód rodziny przyjmuje się m in. dochód uzyskany z gospodarstwa rolnego. Z treści art. 5 ust. 8 tej ustawy wynika natomiast, że w przypadku ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego, przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Z kolei z ustępu 8a pkt 1 tej ustawy wynika, że ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się obszary rolne oddane w dzierżawę, z wyjątkiem oddanej w dzierżawę, na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego. Przepisy ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008r. nr 50, poz. 291 z późn. zm.) wprowadzają zasadę, że na podstawie jej przepisów wydzierżawienie gruntów rolnych odnosi się tylko do sytuacji zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej przez emeryta lub rencistę w sytuacji, gdy wydzierżawi swoje gospodarstwo rolne osobie niebędącej jego małżonkiem, zstępnym lub pasierbem oraz nie pozostającej wraz z nim we wspólnym gospodarstwie domowym na okres co najmniej 10 lat i przedmiotowa umowa dzierżawy zostanie zawarta w formie pisemnej, a także zostanie zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków (art. 28 ust. 4 pkt 1 tej ustawy).
Stosownie do powyższych przepisów ustawodawca w ustawie o świadczeniach rodzinnych przyjął domniemanie, iż z gospodarstwa rolnego uzyskuje się dochód, niezależnie od tego, czy się na nim pracuje, czy się je wydzierżawia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy gospodarstwo rolne zostało wydzierżawione przez osobę będącą emerytem lub rencistą, co wiąże się z zaprzestaniem prowadzenia działalności rolniczej i utratą potencjalnego dochodu z gospodarstwa rolnego. Taki jest cel regulacji art. 5 ust. 8a pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych w związku z art. 28 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dlatego w sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie zasiłku rodzinnego wydzierżawiła gospodarstwo, należy w pierwszej kolejności zbadać, czy umowa dzierżawy spełnia wymogi określone w art. 28 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, a z brzmienia i celu tego przepisu, interpretowanego w związku z art. 5 ust. 8a pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych wynika, że jest ona zawierana wyłącznie pomiędzy podmiotami wymienionymi w tych przepisach, w świetle których wydzierżawiającym zawsze pozostaje emeryt lub rencista.
W niniejszej sprawie bezspornym jest, iż skarżąca na skutek zawarcia umowy dzierżawy nie stała się emerytem ani rencistą rolniczym, któremu przysługuje pełne prawo do emerytury lub renty, a umowa dzierżawy gruntów rolnych, na którą powołuje się skarżąca, nie została zawarta w trybie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. Oznacza to, iż nie została zachowana przesłanka podmiotowa zawarcia umowy dzierżawy. Ponadto bezspornie skarżąca nie złożyła wymaganego oświadczenia, iż dzierżawcy gruntów nie są osobami o których mowa w art. 28 ust 4 pkt 1 lit a-d ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zaś przedmiotowe umowy dzierżawy nie zostały przez nią zarejestrowane w organie ewidencji gruntów i budynków, co jest warunkiem uznania, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej (art. 28 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników).
ememm

Napisano: 07 maja 2014, 15:15

Dziękuje :)
Pablo 2

Napisano: 16 paź 2014, 11:33

mam pytanie odnośnie dzierżawy gruntów rolnych.
czy osoba która je dzierżawi, w jakis sposob mozna wyliczyc dochód?
z tego co się orientuję, wyliczyc dochód mozemy gospodarstwu rolnemu za 1ha, bodajże 2713zł.
a osobie która dzierzawi?? z giminy wiadomo, nie uzyska się zaswiadczenia,ponieważ tylko własciciel gruntów moze je otrzymac.
proszę o pomoc.
Gosia.



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x