Elmer pomóż, 18 latek z domu dziecka i świadczenia

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 29 cze 2015, 11:59

Mamy taki problem. Dziecko 18 letnie umieszczone jest w domu dziecka, kontynuuje naukę w gimnazjum w ośrodku szkolno wychowawczym. Na wakacje przyjechał do domu rodzinnego - matka złożyła wniosek na ŚP, ZR, a on na ZP. Mamy pismo z domu dziecka, że dziecko będzie przebywało w tym okresie u rodziców. Czy możemy przyznać świadczenia?
izkab


Napisano: 29 cze 2015, 13:15

mam ten sam problem. Może ktoś się wypowie?
olgaga

Napisano: 29 cze 2015, 13:22

ja wiem ale nie powiem bo pytasz Elmera a jego dzisiaj nie ma :P
dsdds

Napisano: 30 cze 2015, 11:16

BYło cos takiego na forum - urlopowanie- Warto w tym kontekście przywołać wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 stycznia 2008r. (I OSK 526/07), w którym to orzeczeniu Sąd podniósł, że oczywiście zasiłek rodzinny nie przysługuje, jeżeli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, a także, że urlopowanie z takiej instytucji nie anuluje umieszczenia. Jednak konieczne jest wzięcie pod uwagę celu jakiemu służy zasiłek rodzinny, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, ma on częściowo pokrywać wydatki na utrzymanie dziecka. Oczywistym jest, iż urlopowanie z placówki zapewniającej całodobowe utrzymanie nie anuluje umieszczenia w niej, jednak oznacza to tylko tyle, że po skończeniu urlopowania dzieci wracają do tej instytucji bez konieczności ponownego orzekania o umieszczeniu. Jednakże urlopowanie od pobytu w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie i faktyczne przebywanie na jego czas u rodziców lub jednego z rodziców, nie wyklucza przyznania mu zasiłku rodzinnego na okres pobytu dzieci u niego, a wprost przeciwnie. Koszty utrzymania za czas faktycznego przebywania ponosi rodzic, zatem zasiłek, zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy ma pokryć częściowo te koszty. Nie służy on przecież w okresie, gdy dzieci przebywają w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, ale w okresie urlopowania, tj. okresie ponoszenia kosztów utrzymania dzieci w miejscu ich faktycznego przebywania.
alinka


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny