https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/005EACBD56:
Podstawowym zadaniem właściwego dla załatwienia danej sprawy administracyjnej organu administracji publicznej jest ustalenie stanu faktycznego i zastosowanie adekwatnych do tego stanu norm prawnych określających prawne konsekwencje zaistniałej i przyjętej przez organ sytuacji faktycznej. Działanie to określane jest jako model stosowania prawa. Wynik tego działania powinien być każdorazowo wyrażony w stosownym i określonym przez prawo akcie administracyjnym. W sprawach z zakresu pomocy społecznej, jak już wyżej wspomniano, postępowanie administracyjne kończy się wydaniem decyzji. Decyzja rozstrzyga sprawę co do istoty i ma charakter definitywny. Oznacza to dla jej adresata (a także innych stron postępowania administracyjnego), iż skutki prawne decyzji winny mieć charakter jednoznaczny, a nie tymczasowy. Prawo administracyjne nie zna decyzji warunkowych, tymczasowych, czy też wydanych na próbę.
Art. 162. § 1. Organ administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli decyzja:
1) stała się bezprzedmiotowa, a stwierdzenie wygaśnięcia takiej decyzji nakazuje przepis prawa albo gdy leży to w interesie społecznym lub w interesie strony;
2) została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia przez stronę określonego warunku, a strona nie dopełniła tego warunku.
§ 2. Organ administracji publicznej, o którym mowa w § 1, uchyli decyzję, jeżeli została ona wydana z zastrzeżeniem dopełnienia określonych czynności, a strona nie dopełniła tych czynności w wyznaczonym terminie.
Znajdź możliwość uchylenia/wygaśnięcia decyzji w części na podstawie ww przepisu..
Przepis mówi wprost: decyzja wygasa. Wygasa w całości. Tu jest problem
Można podejść do tego art. 162 nie w taki sposób jak pisze Elmer, że decyzja wygasa w całości, /zresztą nie jest tak napisane/ ale można zinterpretować, że przepis ten nie zabrania wygasić, lub uchylić w części
@iza
to nie jest prawo cywilne, gdzie obowiązuje zasada że dozwolone jest wszystko, co nie jest zabronione.
Organy działają na podstawie i w granicach prawa.
Jeśli ustawodawca chce żeby rozstrzygniecie było mozliwe tylko w odniesieniu od części decyzji, mówi o tym wprost, jak np. w art. 105 kpa.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett