nic nie znalazłem w wyrokach, ale z tego co poczytałem to bym tego nie utracił. Niech się bawią z nimi w SKO
https://www.podatekdochodowy.pl/artykul, ... encka.html
Umowa o praktykę absolwencką nie ma charakteru umowy o pracę ani umowy o dzieło lub zlecenia. Jest to szczególny typ umowy cywilnoprawnej zawieranej pomiędzy absolwentem a podmiotem przyjmującym na praktykę, a wypłacane z tego tytułu wynagrodzenie należy kwalifikować jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 updof.
https://prawodlakazdego.pl/artykuly/umow ... ormalności
Umowa o praktykę absolwencką nie stanowi odmiany umowy o pracę, została bowiem skonstruowana jako szczególny typ cywilnoprawnej umowy zawieranej pomiędzy praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Kształtowanie umowy o praktykę absolwencką pozostawiono w dużej mierze stronom umowy, a przepisów prawa pracy w zasadzie się do niej w ogóle nie stosuje. Ustawa przewiduje pewne minimalne odstępstwa od tej reguły i wyraźnie zastrzega, które przepisy prawa pracy mimo wszystko znajdą zastosowanie. Umowa o praktykę absolwencką nie będzie mogła zatem dotyczyć pracy szczególnie niebezpiecznej w rozumieniu kodeksu pracy, a podmiot przyjmujący na praktykę będzie obowiązany zapewnić praktykantowi, tak jak normalnemu pracownikowi, bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, w tym środki ochrony indywidualnej (np. odzież ochronną, buty, kaski) jeśli dane zajęcie tego wymaga. Natomiast co istotne, pracodawcy nie są objęci obowiązkiem przeprowadzania obowiązkowych badań lekarskich praktykantów i ponoszenia związanych z tym kosztów.
https://www.rp.pl/artykul/1097313-Prakty ... .html#ap-2
"Rozpatrując ewentualny obowiązek ubezpieczeniowy, nie należy kwalifikować umowy o praktykę absolwencką jako umowy-zlecenia lub innej o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego o zleceniu. Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze, umowa ta nie jest osadzona w kodeksie cywilnym, lecz normuje ją odrębny akt prawny o randze ustawy. Po drugie, przychód z niej, ?w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście (ze zlecenia), lecz z innych źródeł.Ponadto umowę o praktykę absolwencką i umowę-zlecenia różni cel, dla którego są zawierane. Ta pierwsza służy praktykantowi, który zyskuje, zdobywając przygotowanie zawodowe. Natomiast zlecenie to umowa o świadczenie usług.
....
Skoro praktykant nie jest ani pracownikiem, ani zleceniobiorcą, to właściwym źródłem jego przychodu są... inne źródła – jeśli oczywiście umowa o praktyki jest prawidłowa. Sposób jej opodatkowania jest dość prosty. Płatnik, czyli organizator praktyk, oblicza zaliczkę na podatek ?w wysokości 18 proc. przychodu, czyli bez stosowania jakichkolwiek kosztów uzysku ani kwoty zmniejszającej zaliczkę (art. 35 ust. 1 pkt 8, ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn. DzU ?z 2012 r., poz. 361 ze zm.).