Osoba (syn) złożyła wniosek ŚP na matkę, która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, gdzie „nie da ustalić” momentu powstania niepełnosprawności. Tutejszy organ z tego powodu wydał decyzję odmawiającą prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Strona w wyznaczonym terminie wniosła odwołanie do SKO, które uchyliło decyzję organu pierwszej instancji i przyznało świadczenie pielęgnacyjne dla ww. osoby w oparciu o niekonstytucyjność Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn. 21.10.2014r., sygn.. akt K 38/13. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ważne jest do dnia 31.07.2020r.
Czy tutejszy organ w sytuacji zainteresowania strony szczególnym przedłużeniem świadczenia na podstawie orzeczenia będącego w aktach, które ważne jest do dnia 31.07.2020 r. powinien od m-ca sierpnia 2020r. przedłużyć okres świadczenia pielęgnacyjnego do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności w związku z art. 15h ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020r., poz. 374 ze zm.), skoro świadczenie przyznało SKO.
Czy też organ pierwszej instancji powinien wydać decyzję odmawiającą i sprawa ponownie - jeśli strona złoży odwołanie trafia - do SKO.