Zawiadomienie o przyczynach zwłoki w załatwieniu sprawy
Działając na podstawie art. 36 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.) – w związku z wszczętym postępowaniem na podstawie złożonego wniosku o wypłatę dodatku osłonowego z dnia 14.01.2022 r.
1. Zawiadamiam, że Pani sprawy nie można załatwić w terminach określonych w art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego z uwagi na fakt, iż w dniu 11.02.2021 r., wysłano pismo do ZUS w ......... z prośbą o udzielenie informacji o wysokości potrąconej składki na ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny oraz wysokości pobranego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów tzw.
„13 emerytury” w 2020 r.
2. Wskazać nowy termin załatwienia sprawy – do dnia 14.03.2022 r.
Uzasadnienie
W prowadzonym postępowaniu na podstawie złożonego wniosku o wypłatę dodatku osłonowego z dnia 14.01.2022 r. zaistniały okoliczności uniemożliwiające załatwienie sprawy w terminach wskazanych w art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego.
Przyczyny te są następujące: w dniu 11.02.2022 r., wysłano pismo do ZUS w ...... z prośbą o udzielenie informacji o wysokości potrąconej składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz wysokości pobranego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów tzw. „13 emerytury” w 2020 r. przez Panią ......... oraz Pana ............, do dnia sporządzenia niniejszego zawiadomienia Ośrodek nie otrzymał w tej sprawie odpowiedzi.
Taki stan rzeczy spowodował konieczność zawiadomienia o przyczynach zwłoki w załatwieniu sprawy.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wyznacza nowy – ostateczny termin załatwienia sprawy wskazując dzień 14.03.2022 roku.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji niniejszego postanowienia.
Pouczenie
Stronie służy prawo wniesienia ponaglenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w ........ w sytuacji, kiedy nie załatwiono sprawy w terminie określonym w art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego ani w terminie wskazanych w trybie art. 36 § 1 (bezczynności) lub w sytuacji kiedy postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy (przewlekłość).
Działając na podstawie art. 9, art. 10 § 1, art. 61 §1 i §4, art. 73 § 1; art. 79 a § 1 i § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r- Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2021 r. poz. 735 późn. zm.) Ośrodek Pomocy Społecznej……..
zawiadamia
że tutejszy organ zakończył postępowanie administracyjne wszczęte na wniosek Pana/Pani …….. zam. …….. z dnia ……... w sprawie ustalenia prawa do przyznania dodatku osłonowego.
Zgodnie z art. 73 § 1 w zw. z art. 10 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego Strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania. Stronie przysługuje prawo do wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma. Po upływie tego terminu zostanie wydana decyzja w przedmiotowej sprawie. Akta sprawy są dostępne w Ośrodku Pomocy Społecznej w……… ul………… w dni robocze w godzinach: .........
Zgodnie z art. 79 a § 1 i § 2 Kpa „w postępowaniu wszczętym na żądanie strony, informując o możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, organ administracji publicznej jest obowiązany do wskazania przesłanek zależnych od strony, które nie zostały na dzień wysłania informacji spełnione lub wykazane, co może skutkować wydaniem decyzji niezgodnej z żądaniem strony.
Zgodnie z art. 2. ust 1. Dodatek osłonowy przysługuje: 1) osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111 ze zm.) nie przekracza kwoty 2100 zł, oraz osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę. 2) osobie, o której mowa w pkt 1, w przypadku gdy wysokość jej przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych na osobę przekracza kwotę, o której mowa w pkt 1, w wysokości różnicy między kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych na osobę.
Jednocześnie informujemy, w toku postępowania na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego ustalono, że gospodarstwo składa się z…….. osób. Ogółem w 2020 roku średni miesięczny dochód wszystkich członków gospodarstwa domowego w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie wynosi ………. i może spowodować przekroczenie kryterium dochodowego a co za tym idzie, brakiem uprawnień do przyznania dodatku osłonowego.
W związku z powyższym informuję, iż na dzień wysłania niniejszego zawiadomienia strona nie wykazała dodatkowych przesłanek, które mogą mieć wpływ na pomniejszenie dochodu członków gospodarstwa domowego. Mając na uwadze powyższe strona w terminie 7 dni od otrzymania niniejszego pisma może przedłożyć wszelkie dokumenty mające wpływ na zmianę decyzji.
W przypadku nie przedłożenia w/w dowodów w sprawie zostanie wydana decyzja niezgodna z żądaniem strony.