PANI SKŁADA WNIOSEK NA SIEBIE I DZIECI ,TRZECIE Z DZIECI ZMARŁO PRZY PORODZIE W ZASADZIE URODZIŁO SIĘ MARTWE TAK JEST NAPISANE W ZUPEŁNYM AKCIE URODZENIA ,BRAK JEST AKTU ZGONU. JEST ZAPIS DZIECKO URODZIŁO SIĘ MARTWE.CZY PANI MOŻE DOSTAĆ KARTĘ KDR???
No to sprawa prosta, karta się nie należy. Jeśli osoba się uprze i złoży wniosek wówczas decyzja odmowna.
Pytanie Czy karta dużej rodziny należy się rodzicom, którzy mieli na utrzymaniu 3 dzieci z których: jedno urodziło się martwe a drugie żyło kilka lat ale także zmarło?
Do wniosku jest dołączony akt urodzenie, gdzie jest adnotacja że "dziecko urodziło się martwe".
ODPOWIEDŹ W opisanej sytuacji niestety rodzicom, którzy nie mieli na utrzymaniu 3 dzieci, (bowiem jedno z nich urodziło się martwe) nie przysługuje Karta Dużej Rodziny.
UZASADNIENIE Karta Dużej Rodziny przyznawana jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny - dalej u.k.d.r. Zgodnie z art. 2 ust. 1 i ust. 2 u.k.d.r. Karta Dużej Rodziny jest dokumentem identyfikującym członka rodziny wielodzietnej. Karta ta poświadcza prawo członka rodziny wielodzietnej do uprawnień ustalonych w trybie określonym w tej ustawie.
Stosownie do treści art. 4 u.k.d.r. prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek. Przy czym członkami rodziny wielodzietnej są: rodzic (rodzice) - przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka, małżonek rodzica; dziecko - przez które rozumie się także dziecko, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą, oraz osobę przebywającą w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Jak z powyższego wynika, uprawnienie do korzystania z rządowego programu dla rodzin wielodzietnych, w tym posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, w tym przypadku rodzicom mającym na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci. Z treści cytowanego wyżej art. 4 wynika, że rodzinę wielodzietną tworzy co najmniej troje dzieci, którzy byli kiedykolwiek na utrzymaniu rodzica/rodziców lub małżonka rodzica. Obowiązek utrzymywania dzieci przez rodziców określony jest w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Zgodnie z art. 133 § 1 ustawy z 25.02.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy rodzice obowiązani są do dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
W opisanej sytuacji skoro dziecko wnioskującej o przyznanie Karty Dużej Rodziny urodziło się martwe, brak podstaw, by przyjąć że " było na utrzymaniu", co uzasadnia odmowę przyznania Karty Dużej Rodziny.
Dodatkowo w piśmie z ministerstwa również opisywano jak w tej sytuacji postąpić.