Koordynacja... bubek - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Napisano: 27 sie 2020, 13:23

Witam mam taką sytuację. Pani ma 2 swoich dzieci z poprzedniego związku a ojciec tych dzieci przebywa w Czechach i jest Czechem. Pan z którym żyje i wzięła obecnie ślub ma również 1 swoje dziecko z poprzedniego związku. Razem Państwo maja 2 dzieci. Łącznie w składzie rodziny jest 5 dzieci. Moje pytanie jest następujące jak powinni złożyć wniosek;
1. Pani składa wniosek o rodzinne gdzie wnioskuje na 2 swoich dzieci a w składzie rodziny są wszyscy- i wysyłamy na koordynację.
2. Pan składa wniosek na rodzinne na swoje dziecko i 2 dzieci wspólnych z Panią- rozpatrujemy my....
czy powyższe rozwiązanie jest prawidłowe..... moją wątpliwość wzbudziła Pani która do mnie dzwoniła z innego ośrodka.... ponieważ łącznie państwo w składzie rodziny mają 5 dzieci. Ale gdy składają osobne wnioski to dodatek z tytułu wielodzietności przepada im na 1 dziecko. Jak prawidłowo wybrnąć z tej sytuacji..... czy ktoś ma jakąś koncepcję
"życie jest zbyt krótkie aby się wszystkim przejmować..."
krasnal
Stażysta
Posty: 73
Od: 03 mar 2017, 13:33
Zajmuję się: ŚW


Napisano: 27 sie 2020, 14:08

Tu będzie post - bo muszę go zmienić
https://www.kasarodziny.pl/
bubek
Podinspektor
Posty: 1092
Od: 26 lis 2018, 20:53
Zajmuję się: koordynacja
Strona WWW: https://www.kasarodziny.pl

Napisano: 27 sie 2020, 14:28

Czyli tak - Pani ma 2 dzieci biologicznych z obywatelem Czech.
Pan ma jedno swoje dziecko z dawnego małżeństwa + mają dwoje wspólnych.

Ważne jest co z matką tego dziecka Pana z dawnego małżeństwa.
W opisanej przez Ciebie sytuacji, jeśli nikt inny nie ma związków z zagranicą to koordynacja co do zasady będzie tylko co do dwójki dzieci "czeskich".

Pytanie jak to ułożyć w skład rodziny, trzeba by spojrzeć w definicję rodziny i uwzględnić co się dzieje z Panią (matką tego dziecka Pana z dawnego małżeństwa.). Układ nr 2 wydaje się lepszy, niemniej jednak faktycznie pytanie co wtedy z wielodzietnością.

Czy w takim przypadku Pan składa na swoją trójkę a w składzie rodziny pisze całą rodzinę - nową małżonkę i jej dzieci z Czechem + jedno swoje i dwoje wspólnych a Pani na swoją dwójkę z Czechem wpisując analogicznie pozostałych do składu rodziny?

Czy Pani może złożyć na wszystkie dzieci (bo jest małżeństwo - raczej NIE - ALE nie wiadomo co z matką dziecka Pana z którym jest obecnie w małżeństwie)

Ciekawe, może inni podzielą się opinią.
https://www.kasarodziny.pl/
bubek
Podinspektor
Posty: 1092
Od: 26 lis 2018, 20:53
Zajmuję się: koordynacja
Strona WWW: https://www.kasarodziny.pl

Napisano: 27 sie 2020, 14:57

Dla mnie Pani składa dwa wnioski odrębny na dwoje dzieci które ma z Panem w Czechach, a odrębny wniosek na jedno dziecko wraz z dod. na wiel,.z obecnego związku. W obu wnioskach skład rodziny 5. Jeden wysyłam w koordynacje a drugi wniosek rozpatruje. W sprawie dodatku na wiel. zawiesiłbym postępowanie do czasu określenia się Wojewody.
Szarak
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 6178
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking

Napisano: 27 sie 2020, 15:04

No dobra, ale jest 5 dzieci, a nie trójka.
https://www.kasarodziny.pl/
bubek
Podinspektor
Posty: 1092
Od: 26 lis 2018, 20:53
Zajmuję się: koordynacja
Strona WWW: https://www.kasarodziny.pl

Napisano: 28 sie 2020, 8:14

Fakt nie doczytałem.

dziecku - oznacza to dziecko własne, małżonka, przysposobione oraz dziecko, w sprawie którego toczy się postępowanie o przysposobienie, lub dziecko znajdujące się pod opieką prawną;

Jak dla mnie powinny zostać złożone 3 wnioski. Pani składa 2 Pan 1. Jeden idzie do Wojewody, dwa rozpatruje organ właściwy. Czy na dziecko Pana przysługuje wielodzietność ?

rodzinie wielodzietnej - oznacza to rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci mających prawo do zasiłku rodzinnego;

rodzinie - oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. z 2017 r. poz. 2092 oraz z 2019 r. poz. 1818); do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko;

Dodatek przysługuje w wysokości 50,00 zł*) miesięcznie na trzecie i na następne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego.

W mojej opinii Panu przysługuje dodatek na wielodzietność. Z krótkiego komentarza Becka wyczytałem "Istotne jest, aby osoba ubiegająca się o dod. z tyt. wych. dziecka w rodz. wiel.posiadała prawo do zasiłku rodzinnego przynajmniej na z wychowywanych dzieci. Na pozostałe dzieci (dziecko) zasiłek taki może przysługiwać drugiemu z rodziców lub opiekunów. Nie oznacza to jednak wykluczenia takiego dziecka z liczby dzieci uwzględnianych podczas badania, czy mamy odczynienia z rodzina wielodzietną."
Oczywiście dodatki na wielodzietność są uzależnione od tego co orzeknie Wojewoda.
Szarak
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 6178
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking

Napisano: 28 sie 2020, 10:33

Bubek ....Pana była partnerka ma zasądzone alimenty....
to jest dylemat..... może ktoś jeszcze podzieli się swoją opinią
"życie jest zbyt krótkie aby się wszystkim przejmować..."
krasnal
Stażysta
Posty: 73
Od: 03 mar 2017, 13:33
Zajmuję się: ŚW



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x