Wnioskodawca wniósł o korektę bonu energetycznego w dniu 21-11-2024, w dniu 19.11. 2024 roku otrzymał wypłatę bonu energetycznego w podstawowej wysokości, natomiast w dniu 20.11.2024 dokonał korekty wpisu do CEEB , że ma pompę ciepła. Czy mogę mu przyznać korektę bonu i dopłacić teraz?
MÓJ PRZYPADEK:
Wnioskodawca (roszczeniowy w każdej sprawie) złożył wniosek o korektę wysokości bonu energetycznego ponieważ otrzymał wypłatę bonu energetycznego w podstawowej wysokości. W dniu złożenia wniosku o bon, złożona została również NOWA deklaracja dotycząca źródeł ciepła, w której wykazano ogrzewanie elektryczne (funkcja ogrzewania oraz cieplej wody). Na poprzednich deklaracjach (a było ich już 3 sztuki) wykazywano m.in. kominek/koza, kocioł gazowy, ogrzewanie elektryczne (jedynie ciepła woda).
Odmowa czy przyznanie podwyższenia? Czy zgłoszone źródło ciepła (ogrzewanie elektryczne) po 1 kwietnia 2024r. powinnam traktować jako zgłoszone w CEEB po raz pierwszy (?), tym samym popełniłam błąd przy rozpatrzeniu pierwotnego wniosku? Czy wezwać wnioskodawcę do przedstawienia protokołu odbioru/uruchomienia ogrzewania elektrycznego i jeśli źródło ciepła uruchomione zostało po 1 kwietnia 2024r. to bon podwyższony nie przysługuje a jeśli przed tą datą to przyznać podwyższony?
jeśli zgłoszenie do CEEB nastąpiło po 1 kwietnia to podwyższony bon będzie przysługiwał tylko wtedy gdy złożenie deklaracji do CEEB nastąpiło w terminie 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia tego źródła
Doczytałam w LEXie przed chwilą, że : "Jak wskazuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska w "Poradniku dla samorządów dotyczącym wypłaty bonu energetycznego":
"O bon energetyczny w podwyższonej kwocie (zgodnie z obowiązującym brzmieniem art. 2 ust. 8 ustawy) może ubiegać się gospodarstwo domowe spełniające jednocześnie następujące przesłanki:
1) korzysta z jednego z wymienionych we wniosku źródeł ogrzewania zasilanych energią elektryczną;
2) wskazane przez niego źródło jest głównym źródłem ogrzewania;
3) wskazane źródło ogrzewania zostało wpisane lub zgłoszone do CEEB do dnia 1 kwietnia br. bądź po tym dniu, w przypadku nowouruchomionego źródła ciepła – w tym przypadku czas na zgłoszenie do bazy CEEB wynosi 14 dni.
Właściciel lub zarządca budynku, w którym źródła ciepła zostały uruchomione miał czas do 30 czerwca 2022 r. na ich zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W przypadku nowouruchomionego źródła ciepła, czas na zgłoszenie do bazy CEEB wynosi 14 dni."