Zgodnie z art. 6 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 423, ze. zm.) za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy odpowiadającej wysokości odpowiednio:
1) świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługujących na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych,
2) zasiłku dla opiekuna przysługującego na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów
- przez okres niezbędny do uzyskania okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) odpowiednio 20-letniego przez kobietę i 25-letniego przez mężczyznę.
Pani X pobiera w naszym Ośrodku świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawną córkę, od powyższego świadczenia odprowadzane były składki do KRUS. W kwietniu KRUS poinformował nas, że 28.03.2022 r. upłynął 25 letni okres ubezpieczenia emerytalno-rentowego.
Czytałam na forum, że część z Was w takim przypadku opłaca dalej składki do ZUS, dodam że Pani X brakuje 6 lat do uzyskania niezbędnego okresu ubezpieczenia, o którym mowa w art. 6 ust. 2a cytowanej na wstępie ustawy.
Czy ma ktoś z Was jakieś pisma z ministerstwa na ten temat?