Czy są ośrodki pomocy społecznej w których nie ma kasy? Chodzi mi o miasto i wieś ok. 25 tys mieszkańców .Jak to funkcjonuje? Czy wszystko idzie na konta czy przekazy pocztowe? Jak z przyjmowaniem dochodów za usługi opiekuńcze?
nas do 2020 roku obsługiwał urząd miejski w zakresie kasy, ale zrezygnowaliśmy,
świadczenia wypłacamy na rachunki bankowe, przekazem pocztowym (tylko 3 osoby), autowypłatą w banku około 30 osób (pracownicy tworzą paczki, księgowość importuje do banku i dodaje ręcznie gdy pracownicy socjalni odbierają na podstawie upoważnienia i podopieczni odbierają w banku w danym okresie)
jesteśmy małą gminą miejsko-wiejską 7100 mieszkańców, w mieście są 3 banki (z pocztowym), uważam że utrzymywanie kasy w ops czy urzędzie jest niepotrzebne, rachunki ludzie za prąd, wodę płacą w banku czy przelewem to i podatki mogą, kwestia przyzwyczajenia
za usługi opiekuńcze wpłaca rodzina przelewem lub w banku gotówką na nasz rachunek bankowy, nie ma żadnych problemów
w gminie obok 16tys. mieszkańców bank obsługujący zrezygnował z wypłat gotówkowych i ops przekazuje wszystko na konta podopiecznych
ZUS 300+, 500+, emerytury od teraz będzie przekazywać tylko na konta
U nas nie ma kasy, większość zasiłków i świadczeń jest wykonywana przelewem. Jeśli ktoś nie ma konta, to wystawiamy mu asygnatę bankową i w naszym banku pobiera w kasie gotówkę z naszego rachunku. Zastrzegliśmy sobie, żeby świadczenia wypłacali w kasie banku tylko w dniu wskazanym na asygnacie, żeby nie było dziwnych niespodzianek. Zaliczki dla pracowników czy kwoty potrzebne do przekazania przekazem pocztowym też wypłacamy z pomocą asygnaty (zazwyczaj pobiera kierownik albo główny księgowy).
Przyjmowanie wpłat za usługi opiekuńcze też mamy rozpracowane. Wystawiamy druczki wpłaty, które opiekunka przekazuje podopiecznym i płacą w kasie banku na nasze konto. Często opiekunka pobiera te pieniądze i wpłaca to za nich, więc mają jeszcze wygodniej.